Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nawiązania do Biblii
...w twórczości Jacka Kaczmarskiego. Tak brzmi temat prezentacji, którą zobowiązany jestem przygotować.
Z tym wiąże się pytanie, które postawić chciałbym osobom z twórczością Mistrza bardziej obeznanym - Czy takie nawiązania występują w utworach Kaczmarskiego poza programem "Raj" i "Arką Noego"? Wystarczą mi same tytuły, z resztą sobie poradzę Smile (chyba, że jakieś nawiązanie nie jest bezpośrednie i oczywiste.. Smile )
Odpowiedz
Chłopie! Jest tego całe mnóstwo.
Naprawdę nie chce Ci się powertować tej strony?
Znajdzie się słowo na każde słowo
Odpowiedz
Tak bez namysłu "Dzieci Hioba" przychodzą mi do głowy. Takich utworów na pewno jest więcej, tylko trzeba chwilę by sobie przypomnieć.
Edit: Przypomniała mi się "Sara", "Kara Barabasza", "Pejzaż z trzema krzyżami"... Jak widzisz troszkę tego jest, kwestia poszukania / odświeżenia pamięci. Smile
Bo źródło wciąż bije...
Odpowiedz
Cały album "Szukamy Stajenki", to tak na szybko. Oprócz tego jeszcze "Dzieci Hioba". Jak jeszcze coś mi przyjdzie do głowy, to dopiszę.
Coś się na pewno wydarzy - to jasne.
Odpowiedz
Przepowiednia Jana Chrzciciela
Odpowiedz
Niektóre skojarzenia nie takie bezpośrednie, ale coś na pewno z tego można wybrać :wink:

Zaparcie się Apostoła Piotra
Sara
Sąd Ostateczny
Piosenka o gwoździach
Powołanie świętego Mateusza
Pragnienie Adama
Przejście Polaków przez Morze Czerwone
Ostatnie słowo
Kantyczka z lotu ptaka
Kara Barabasza
Konfesjonał
Diabeł mój
Chrystus i tłumy
Arka Noego II
Być wciąż spragnionym - to nektar istnienia.
Odpowiedz
Moze nie bezposrednio odnoszaca sie do Bilii ale na pewno chwalaca Boga "Modlitwa o wschodzie slonca".
Odpowiedz
keremenos napisał(a):Moze nie bezposrednio odnoszaca sie do Bilii ale na pewno chwalaca Boga "Modlitwa o wschodzie slonca".
Chodziło o utwory napisane przez JK, a "Modlitwa o wschodzie słońca" do nich nie należy. Poza tym nie powiedziałbym, że "chwaląca Boga".

pozdrawiam
Przemek
Odpowiedz
Kaczmarski to gra i spiewa wiec uwazam ze sie nadaje

A jesli to nie jest chwalenie Boga to co w takim razie??

"Wszak tyś jest niezmierzone dobro
Którego nie wyrażą słowa
Więc mnie od nienawiści obroń
I od pogardy mnie zachowaj"
Odpowiedz
ja mam z kolei temat prezentacji (przeze mnie napisany :roll: ) "Nawiązania do literatury i malarstwa w twórczości Jacka Kaczmarskiego."
Wybór tego tematu był dla mnie oczywisty. Przecież prezentacje mają być o naszych (->maturzystów pasjach) ... pomyślałem też, ze przecież tych nawiązań jest tak dużo, że nie będę miał problemu. To było pół roku temu...
Teraz zbieram się do stworzenia tej prezentacji i mam problem z... mnogością tych nawiązań. Stwierdziłem, że zmodyfikuje temat, uściśle go... pomysły mam dwa: historia w twórczości J. K. albo wspominane powyżej nawiązania do Biblii.
Ja myślicie; który temat daje... większe możliwości? a może jakiś inny pomysł?
<wiem, że może być ich baaardzo dużo>
Odpowiedz
Chyba na oba tematy można odpowiednio rozbudować ale ja wybrałbym nawiązania do bibli
Nie ten umiera co właśnie umiera, lecz ten co żyjąc w martwej kroczy chwale
Odpowiedz
[shadow=cyan]RAJ[/shadow] program artystyczny z roku 1980 - właściwie cały - nawiązania BEZPOŚREDNIO do BIBLII a pośrednio do polityki oczywiście.. Wink
Odpowiedz
Dla zainteresowanych załączam pracę na temat biblijnych watków i motywów w twórczości JK. Pisałem ją na pierwszym roku (jak ten czas leci) na zaliczenie z poetyki.
Mam nadzieję, że będzie pomocą w przygotowaniu prezentacji i pobudzi do własnych przemyśleń.

PS Prawa autorskie zastrzeżone.

Gorąco pozdrawiam

Paweł

Jakby się zdarzyły jakieś "byki" to z góry przepraszam.
To - jakimi słowami język twój cię stwarza,
Gdy wydajesz na ludzi wyroki portretów -
Czy chwali i obraża, czy z lękiem - obnaża -
Różni mowę trybunów od mowy poetów.
Odpowiedz
pgawliczek napisał(a):Pisałem ją na pierwszym roku (jak ten czas leci) na zaliczenie z poetyki.
U kogo? Smile)
Odpowiedz
Cóż, prezentacja już dawno skończona, co było do zaprezentowania - zaprezentowane i ocenione.

Pracę w wolnej chwili przeczytam. Przeczytałem wstęp i przejrzałem całość, zapowiada się ciekawie.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
ann napisał(a):U kogo?
U pani dr Beaty Czubaj (,która nie miała zielonego pojęcia, kto to jest Jacek Kaczmarski !!).

PS Ann czyżbyś się wybierała na filologię??

Pozdrawiam
Paweł
Odpowiedz
pgawliczek napisał(a):PS Ann czyżbyś się wybierała na filologię??
Nie, nie wybieram się Wink Ale mam trochę znajomych na filologii i się orientuję troszkę w nazwiskach Wink
Odpowiedz
pgawliczek napisał(a):(,która nie miała zielonego pojęcia, kto to jest Jacek Kaczmarski ).
Uwierzę, że Go nie ceniła, że Go nie "lubiła", ale... że nie miała zielonego pojęcia kto to?! :o
Odpowiedz
Podobnie jak oddźwierny na Powązkach...

"Kaczmarski ? A to jakaś znana postać była ?"
"Tak, tak - Jacek Kaczmarski - poeta, bard - może pan kojarzy - "Mury, Obławę ?"
"Nie słyszałem o nikim takim..."
itp.

Pozdrawiam
[b][i]
Z wiekiem człowiek myślący widzi, że wszystko jest śmieszne i przestaje się rzeczami przejmować.
[/i][/b]
JK
Odpowiedz
No wiesz - ale jest różnica pomiędzy cieciem z bramie a...doktorem filologii polskiej!
Wśród kadry uniwersyteckiej bywają, owszem, i tacy, którzy niezbyt wysoko cenią sobie twórczość Jacka. Sam tego doświadczyłem podczas batalii ze swoją "Jackową" pracą magisterską...
Natomiast fakt, iż pracownik naukowy na polonistyce nie kojarzy ZUPEŁNIE kto to jest/był Jacek Kaczmarski (tak to przedstawił pgawliczek) jest dla mnie przerażający.
To jest w moich oczach kompromitacja. Trzeba ja było zapytać, czy słyszała może o Mickiewiczu...
W tym momencie przestałbym traktować poważnie oceny w indeksie wpisywane ręką światłej pani doktor... Wink
Odpowiedz
Simon napisał(a):Natomiast fakt, iż pracownik naukowy na polonistyce nie kojarzy ZUPEŁNIE kto to jest/był Jacek Kaczmarski (tak to przedstawił pgawliczek) jest dla mnie przerażający.
Tak to przedstawiłem i tak niestety było.
Moje tłumaczenia wyglądały podobnie, jak to opisał Szymon.
Dodałem jeszcze "Epitafium dla WW" i nagrodę za tenże i skończyło się na stwierdzeniu-
-Ja nie lubię polityki i się nią nie zajmuję-
Później jeszcze na zaliczeniu przy podziale gatunków poetyckich, wspominałem m.in. o epitafiach Kaczmara, o testamencie, limerykach, itp.,itd.
Ale to już nie miało sensu, gdy padło kolejne stwierdzenie:
- Ja nie zajmuję się zbyt namiętnie poezją-
Skończyło się na: - Dziękuję i do widzenia (miałem wielką nadzieję, że do takiegoż nie dojdzie).

A co do tego, że jakiś "dochtór lyteratury" nie zna JK, to proponowałbym ankietę na uczelniach w całej Polsce. Znaleźliby się i "dochtory", i "profesory", i "inne naukowce humanisty, które nie znają Kaczmarskiego". My to musimy (albo i nie, w końcu, co nas obchodzi banda uczelnianych "yntelygentów") zmieniać.

Pozdrawiam optymistycznie
Paweł

PS Nie obraźcie się, gdybym nie odpisywał na jakiś "kontrpost", ale jutro uciekam do Rosji i mnie nie będzie przez jakiś czas.
Odpowiedz
Tu nawet nie chodzi o to, by ZNAĆ twórczość, sypać cytatami, czy choćby tytułami.
Przerażający jest fakt, iz taki ktos nie kojarzy w ogóle samego NAZWISKA. To tak jakby na ASP wykładowca po raz pierwszy usłyszał nazwisko Matejko i tłumaczył się, że to dlatego, iż on nie przepada za realizmem w malarstwie.
Odpowiedz
No cóż - tak niestety jest Sad
Ja również studiuję polonistykę i nie raz spotkałem się z sytuacją, gdy studenci wzruszali ramionami mówiąc: ,,a skąd mam wiedzieć?".

Co do ,,dochtórów" i ,,prefesórów" - tu sytuację najlepiej oddaje cytat:
...twierdzi, że poeta - poetą staje się po śmierci...
W dodatku - powinno upłynąć minimum kilkanaście/dziesiąt(?) lat od tejże (aby pokrył się szlachetną patyną :/ ) żeby uznali w swej niezmierzonej mądrości, że jednak był Poetą.

W dodatku - co za poeta? Śpiewa i gra na gitarze, phi!
Profesorowie z UW, u których Jacek siedział (albo i nie Wink ) na zajęciach mają czasem problem z ,,uznaniem" Go za poetę - to dopiero jest skandal! Czego więc oczekiwać od innych, krzórzy piszą jeszcze jedną książkę na tamat X, Y (a napisano już 200 czy 300 wcześniej).

Jak mawia O.D. - ,,trzeba siać, siać, siać" :rotfl:

Pozdrawiam wszystkich i życzę cierpliwości i wyrozumiałości.
H.
,,...pierwszy bratu skoczę do gardła,
gdy zawyje: nie wilki już my..."
Odpowiedz
Simon napisał(a):Przerażający jest fakt, iz taki ktos nie kojarzy w ogóle samego NAZWISKA. To tak jakby na ASP wykładowca po raz pierwszy usłyszał nazwisko Matejko i tłumaczył się, że to dlatego, iż on nie przepada za realizmem w malarstwie.
Drogi Imienniku! Śmiem twierdzić, że przykład który tu podałeś jest wybitnie niefortunny. Sęk w tym, że o ile mi wiadomo można skończyć ze świetnym wynikiem studia polonistyczne bez znajomości choćby nazwiska Kaczmarskiego. Analogia z Matejką i historią sztuki w tym wypadku jest chybiona - bo Matejko do tak zwanego kanonu na tymże kierunku należy - a Kaczmarski na filologii polskiej - nie (wszędzie). Podobnie jak Paweł jestem przekonany, że znalazło by się w Polsce "paru" doktorów i profesorów filologii polskiej, którzy nigdy o Kaczmarskim nie słyszeli. Kto wie - może było by ich nawet więcej niż profesorów matematyki, którym nazwisko JK. zupełnie nic nie mówi.

Pozdrawiam serdecznie
[b][i]
Z wiekiem człowiek myślący widzi, że wszystko jest śmieszne i przestaje się rzeczami przejmować.
[/i][/b]
JK
Odpowiedz
Szymon napisał(a):Kaczmarski na filologii polskiej - nie (wszędzie).
To nie ma znaczenia. Chodzi mi o pewną ogólnokulturową wiedzę nabytą skądinąd. Ludzie funkcjonują w pewnych środowiskach, poza tym każdy ma dostęp do środków masowego przekazu. I żeby przez całe życie jeden z drugim nie słyszeli nazwiska i nie kojarzyli - to już naprawdę przesada.
Ja przez 11 lat "kariery" polonistycznej nie spotkałem się z wykładowcą na uczelni lub nauczycielem licealnym, który NIE WIEDZIAŁ zupełnie NIC. Jak wspomniałem - bywali tacy, co wiedzieli niewiele lub tacy, którzy nie cenili wysoko tej twórczości. Ale to akurat mnie juz nie dziwiło, skoro niektórzy z nich uznawali za grafomana Herberta, Mickiewicza czy Miłosza. :rotfl:
Kończąc ten wątek, by się już nie przerzucać analogiami, westchnę jeszcze raz: tak czy owak przeraża MNIE takie ogólne "rozeznanie" naszych wykładowców...
Odpowiedz
Simon napisał(a):Chodzi mi o pewną ogólnokulturową wiedzę nabytą skądinąd.
Oczywiście masz rację, z tym, że dlatego właśnie nie jest istotne czy jest to polonista, matematyk czy politolog - jeśli wykształcony człowiek nie wie "ZUPEŁNIE NIC" na Wiadomy Temat to jest to z całą pewnością godne ubolewania.

Pozdrawiam
[b][i]
[/i][/b]
JK
Odpowiedz
Ale przyznasz Szymonie, że w Wiadomym Temacie, większej wiedzy należałoby oczekiwać od doktora filologii (zwłaszcza polskiej) niż takiego naukowca - fizyka jądrowego na przykład? Wink

Pozdrawiam również.
Odpowiedz
może tak wracając do tematu spytam co sądzicie o stosunku JK do Boga w kontekście "Pustego raju"? Bóg- stwórca nie wie co zrobić z czasem, wręcz się nudzi... a człowiek, ze wszystkimi swoimi ułomnościami ma przynajmniej jakieś zajęcie:
A ludzi dwoje
W świecie brodzi
Adam poluje
Ewa dzieci rodzi

nasuwają mi się tutaj słowa Szymborskiej z wiersza "Cebula" : człowiek pozbawiony jest idiotyzmu doskonałości (bardzo mi się te słowa podobają...)
czy coś takiego JK mógł mieć na myśli?
Odpowiedz
Mój temat jest bardzo bliski, podobny:

"Analizując twybrane wiersze i piosenki Jacka Kaczmarskiego, wkaż, jak funkcjonują w nich motywy biblijne."

Smile
Odpowiedz
Nie ciekawiej byłoby temat prowadzić cytatami z tekstów których tytuły nie mówią tak o...? Taka skromna sugestia z mojej strony ^^

- Odpowiedź na ankietę "Twój system wartości"
"błogosławieni cisi (...)"

- Obława III
"Trzeba odrzucić to co w nas zniewala nas!"
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości