Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
nadchodzi "Świadectwo" Jacka Kaczmarskiego
Akurat "Rycerze" pod względem muzycznym są nudni (może gdyby piosenka była krótsza o połowę, to by się do czegoś nadała). Ale "Trolle", a nawet "Górnicy" w wersji bez zagłuszacza, to by było coś.
I nadal się dziwię - po co ta płyta? "Słuchacze chcieli". Przecież Kaczmarski chodził własnymi ścieżkami (wprawdzie "Dwie skały" pod wpływem słuchaczy - na szczęście - wyszły z samą gitarą. Swoją drogą ten materiał był już ponoć nagrany w studiu z muzykami. Lepiej to by wydali). Sam mówił, że śpiewając "Epitafium dla WW" zaczyna myśleć o Australii, więc po co?

Arturze, to skąd wiesz, jak brzmią utwory na "nowej" płycie?
Odpowiedz
Mozliwe że JK został zaskoczony decyzją o użyczeniu studia i na szybko nagrał to co pamiętał, że proszono. Na dłuższe zastanawianie się i nie było czasu. Druga sprawa to jest tylko 14 piosenek, nie sądzę by tylko o te proszono na koncertach, myślę że z tego zbioru "piosenek na życzenie" Jacek wybrał to co chciał i dodał jeszcze to na co miał ochotę. Pamiętajmy że nagrania były robione, gdy nikt nie przypuszczał że coś może się złego wydarzyć, a to miała być taka składanka przygotowana na przyszlość...
Zresztą nie narzekajcie jeszcze trochę i by może ukaze sie suplement do boxu. a jeżeli się nie ukarze, to nagrania z Wrocławia z pewnością zostaną wydane bez suplementu i zadowolą wszystkich oczekujących Smile
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Przemek napisał(a):nagrania z Wrocławia
No właśnie, co tam ma być? Zagadnienie "nagrań z Wrocławia" pojawiało się kilkakrotnie, ale właściwie nie wiadomo dokładnie, o co chodzi.
Odpowiedz
Hm, co może byc? No chocby : Ballada paranoika, ballada o drapieżnej bestii, Ballada o wesołym miasteczku (była chyba na płycie z wielką księgą), kanarek, Psy, Latarnie, Dzwon, Młody Bachus. Trzy portrety, Siedzimy tu przez nieporozumienie, Statki, Grajek (był na płycie z wielką księgą), jeszcze pewnie sporo nowych wykonań utworów już znanych.
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Czyli same nudy...:/

Kuba
Odpowiedz
Ballada o wesołym miasteczku, tpo nudy, albo Siedzim tu przez nieporozumienie ?? Ai te bardziej znane piosenki sa w często lepszych aranżacjach gitarowych (np. Pan Wołodyjowski, był tylko na płycie Dzieci Hioba i zagrany raczej średnio...)
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Dokładne zestawienie znaajduje się w książce Pana Krzysztofa Gajdy na stronach 285-305. Została ona wydana jeszcze przed ukazaniem się na rynku Syna Marnotrawnego, ale odjąwszy utwory, który znalazły się na płytach z boxu, Świadectwie oraz krążkach dodanych do Monumentalnego Wydawnictwa oraz do Tunelu i tak wygląda na to, że w nagraniach z Dużego Studia Radia Wrocław jest sporo unikalnych (tj. nie wydanych oficjalnie) utworów:

Ballada o drapieżnej bestii
Ballada paranoika
Czarne suchary
Siedzimy tu przez nieporozumienie
Bajka [1974]
Ballada o okrzykach
Ballada dla obywatela miasteczka P.
Statki
Psy
Piosenka o radości życia
Trzy portrety
Młody Bachus
Latarnie
Pielgrzymka
Egzamin
List do redakcji "Prawdy" z 13 grudnia 1981 r.
Linoskoczek
Powódź
Górnicy
Ostatnia mapa Polski
Młodych Niemców sen
Krótka rozmowa między Panem, Chamem, a Plebanem
Pierestrojka w KGB
Manewry II
Kariera Nikodema Dyzmy
Wizyta krewnej z zagranicy

Dokładnie dwadzieścia sześć (czyli de facto jest materiał na dwie płyty z wcześniej niepublikowanymi oficjalnie utworami), chociaż zapewne coś pominąłem i KN. albo inny Kaczmarolog mnie poprawi (mam nadzieję) Smile

A zatem już wiesz, Gredlerze, co się znajduje na nagraniach z Dużego Studia Radia Wrocław. Opierałem się na zestawieniu Pana Gajdy.

A Rycerze to, moim zdaniem, fantastyczna piosenka. Inna sprawa, że ja raczej nie zwracam uwagi na muzykę :wink:

Pozdrawiam serdecznie
[b][i]
Z wiekiem człowiek myślący widzi, że wszystko jest śmieszne i przestaje się rzeczami przejmować.
[/i][/b]
JK
Odpowiedz
"Bajka" (1974) nosi obecnie tytuł "Kanarek". A jest jeszcze Piosenka o istotkach.
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Ballada o istotkachjest na płycie dołączonej do Dzieł Zebranych. Wiem co mówię, bo właśnie jej słucham. Chyba, że Ty masz jakieś inne (chciałoby się rzecz niekanoniczne :winkSmile wydanie, Przemku Smile
Przemek napisał(a):"Bajka" (1974) nosi obecnie tytuł "Kanarek".
Od kiedy? W Klasycznym Zbiorze Utworów JK. jest "Bajka".

Poza tym wszystko się zgadza? Mam wrażenie, że musiałem coś pominąć...

Pozdrawiam serdecznie
[b][i]
Z wiekiem człowiek myślący widzi, że wszystko jest śmieszne i przestaje się rzeczami przejmować.
[/i][/b]
JK
Odpowiedz
Jest Bajka, ale już w kolejnym wydaniu bedzie to poprawione. Pominąłeś to, co już jest znane z innych wydań i nagrań.
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Przemek napisał(a):Pominąłeś to, co już jest znane z innych wydań i nagrań.
Co zresztą było moją intencją i nawet to napisałem :wink:
Czyli to jest właśnie ta część nagrań (KN. pisał, że mniej więcej jedna trzecia całości) z DSRW, która wejdzie w skład suplementu?
Przemek napisał(a):Jest Bajka, ale już w kolejnym wydaniu bedzie to poprawione.
Mniejsza o to. A tak z ciekawości - jak było pierwotnie (to jest w rękopisie)?

Pozdrawiam
[b][i]
[/i][/b]
JK
Odpowiedz
Szymon napisał(a):Dokładnie dwadzieścia sześć
"Wrocławskie nagrania" liczą sobie ponad osiemdziesiąt utworów. Byłaby więc niejedna płyta.
Odpowiedz
gredler napisał(a):Arturze, to skąd wiesz, jak brzmią utwory na "nowej" płycie?
:lol: ejjj...gredler, gredler.... :lol: W pewnym sensie Ci zazdroszczę, że jesteś w tym gronie dopiero od mniej więcej pół roku...

pozdrawiam!
Odpowiedz
Czy to jest ta sama BAJKA, co: "Był kraj, co wieki cierpień znał..." ?

Kuba
Odpowiedz
Szymon napisał(a):Co innego gdyby tak zdecydowano się wydać wreszcie suplement do boxu... Podejrzewam, że teraz znowu nastąpi opóźnienie suplementu (zapewne celowe), jako, że "rynek będzie nasycony "Świadectwem"
Oj, zdziwisz się kolego... Wink

[ Dodano: 2006-01-17, 01:39 ]
Poza tym, na płycie "Świadectwo" jest dłuższa o jedną zwrotkę wersja "Korespondencji Klasowej", całość "Limeryków". No i wykonanie "Starzy ludzie w autobusie".
[size=75][i]Ciągle mam czarny palec od pisania
I w oczach ciągle coś na kształt płomyka
Poetycznego...stąd mię częsciej wita
Poetą - ten, co widzi, niż co czyta.[/i][/size]
Odpowiedz
Ale jaki rynek?? Przecież w tej chwili Box ledwo się sprzedaje... Jeśli ktoś liczy na zysk w kolejnych wydawnictwach, to znaczy że jest albo fanatykiem JK, albo... idiotąSmile

Kuba
Odpowiedz
Szymon napisał(a):Dokładnie dwadzieścia sześć (czyli de facto jest materiał na dwie płyty z wcześniej niepublikowanymi oficjalnie utworami), chociaż zapewne coś pominąłem i KN. albo inny Kaczmarolog mnie poprawi (mam nadzieję)
Szymon napisał(a):Czyli to jest właśnie ta część nagrań (KN. pisał, że mniej więcej jedna trzecia całości) z DSRW, która wejdzie w skład suplementu?
Część z wymienionych przez Ciebie, Szymonie, piosenek znajdzie się w suplemencie w wykonaniach z RWE, nie z DSRW, dlatego tych drugich będzie mniej niż 26, choć wciąż jedna płyta Smile
[size=75][i]Ciągle mam czarny palec od pisania
I w oczach ciągle coś na kształt płomyka
Poetycznego...stąd mię częsciej wita
Poetą - ten, co widzi, niż co czyta.[/i][/size]
Odpowiedz
Skąd wiesz?

Kuba
Odpowiedz
Kuba Mędrzycki napisał(a):Skąd wiesz?
Nieważne skąd wie. Ważne, ŻE wie. Ważne, że pierwsza podaje do publicznej wiadomości tak konkretne informacje. Skoro podaje, znaczy się ma upoważnienie. Upoważnienia nie daje się byle komu. Nie informacja jest najważniejsza, ale to, że ona wie oraz to, że ma upoważnienie! Ma upoważnienie, znaczy się jest blisko mocodawcy. A skoro jest blisko, to pewnie wie jeszcze dużo, dużo więcej, niż może podać.

Ranga w tym środowisku zawsze rośnie wówczas, gdy się wie więcej niż inni. A już zwłaszcza, jak się wie to, czego nie można powiedziec publicznie.

Był taki moment kiedyś, że przez chwilę byłem w posiadaniu informacji o JK, których nie można było podać publicznie. Inni wiedzieli, że wiem. Moja lista kontaktów gg rozszerzyła się znacznie. Ludzie, czasem po wielu miesiącach milczenia, walili na priv, by się dowiedzieć. A teraz? Teraz już nie wiem. Od wielu miesięcy tamci ludzie nie mają zatem do mnie sprawy. Lista kontaktów mocno się więc skurczyła.
"Zrobiło się pustawo ale za to jaśniej" Wink
Odpowiedz
Zgadzam się. Na pewno wie więcej niż się komukolwiek wydaje... Może nawet wie więcej niż Ty i ja...Wink

Kuba

P.S. Ba! Na pewno tak jest!
Odpowiedz
Paweł Konopacki napisał(a):Nieważne skąd wie. Ważne, ŻE wie.
Kuba Mędrzycki napisał(a):Może nawet wie więcej niż Ty i ja...
:] Oj już dajcie spokój sąsiadce...
Odpowiedz
Kuba Mędrzycki napisał(a):Czy to jest ta sama BAJKA, co: "Był kraj, co wieki cierpień znał..." ?
Skoro:
Przemek napisał(a):"Bajka" (1974) nosi obecnie tytuł "Kanarek"
to raczej niespecjalnie Wink
Ogólnie: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze_alfabetycznie/kaczmarskiego/k/kanarek.php">http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/ ... anarek.php</a><!-- m --> Big Grin

Pozdrawiam
Zeratul

P.S. Swoją drogą - jeszcze nie słyszałem tego w wykonaniu JK :wink:
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
adme napisał(a):Poza tym, na płycie "Świadectwo" jest dłuższa o jedną zwrotkę wersja "Korespondencji Klasowej", całość "Limeryków". No i wykonanie "Starzy ludzie w autobusie".
Starzy ludzie w autobusie są też na Murach i na płycie Carmagnole 1981.

Na Świadectwie znajduje się też wykonanie Obławy, wreszcie usłyszę ten słynny utwór :wink: W zasadzie nie ma go na innych płytach :wink:
adme napisał(a):Część z wymienionych przez Ciebie, Szymonie, piosenek znajdzie się w suplemencie w wykonaniach z RWE
Chociaż JK. miał w 2001 roku lepszy głos i ogólnie rzecz biorąc śpiewał dojrzalej i piękniej niż w latach 80, a nagrania z Dużego Studia (przynajmniej te, które ja znam) są doskonałe. Niemniej jednak z jakichś tajemniczych powodów wybrane zostały wersje z RWE...
adme napisał(a):Dlatego tych drugich będzie mniej niż 26, choć wciąż jedna płyta
Taak... a co z Grajkiem, Balladą o wesołym miasteczku i Balladą o istotkach - jak ktoś nie ma Monumentalnego Wydwanictwa (ja na szczeście mam Smile ) to nie ma co na nie liczyć?

Pozdrawiam serdecznie
[b][i]
[/i][/b]
JK
Odpowiedz
Tak się zastanawiam nadal, czy to będą jeszcze inne nagrania niż te np. z Krakowa, zrealizowane zdaje się w Studiu SPOT?
Coś mi się zdaje, że jednak nie.
No nic, posłuchamy, to się okaże...
Odpowiedz
Paweł Konopacki napisał(a):Nieważne skąd wie. Ważne, ŻE wie. Ważne, że pierwsza podaje do publicznej wiadomości tak konkretne informacje. Skoro podaje, znaczy się ma upoważnienie. Upoważnienia nie daje się byle komu. Nie informacja jest najważniejsza, ale to, że ona wie oraz to, że ma upoważnienie! Ma upoważnienie, znaczy się jest blisko mocodawcy. A skoro jest blisko, to pewnie wie jeszcze dużo, dużo więcej, niż może podać.

Ranga w tym środowisku zawsze rośnie wówczas, gdy się wie więcej niż inni. A już zwłaszcza, jak się wie to, czego nie można powiedziec publicznie.

Był taki moment kiedyś, że przez chwilę byłem w posiadaniu informacji o JK, których nie można było podać publicznie. Inni wiedzieli, że wiem. Moja lista kontaktów gg rozszerzyła się znacznie. Ludzie, czasem po wielu miesiącach milczenia, walili na priv, by się dowiedzieć. A teraz? Teraz już nie wiem. Od wielu miesięcy tamci ludzie nie mają zatem do mnie sprawy. Lista kontaktów mocno się więc skurczyła.
Wyobrazam sobie Twoja zalosc, ze nie nalezysz do lepszego towarzystwa...
Nie martw sie chlopie ! Zycie toczy sie dalej. Jestem przekonany ze jeszcze znajdziesz sobie okazje zeby moc sie puszyc i paradowac na tym forum. Ja tam w Ciebie wierze (inni moze tez ?) i wiem ze moge Ci w tym zaufac...
Big Grin
"Myślę, więc nie ma mnie
na forum Mój adres
skonfiskowano Mówię
tak to ja jeszcze ja Poznaję
Co słychać Ano po staremu"
[Jerzy Ficowski]
Odpowiedz
Dopiero teraz zauważyłem post fali z listopada Tongue Odpowiadam przez grzeczność.
fala napisał(a):otrafisz wskazać innego artystę uprawiającego ten sam 'niszowy" (jak to określał J.K.) rodzaj twórczości, który wydał by trzy płyty w ciągu dwóch lat?
Trudno jest wskazać artystę, który uprawiałby dokładnie to samo, co JK - to raz
Dwa, każdy artysta swoją twórczością zapełnia jakąś niszę (odpowiada na konkretne zapotrzebowanie danej grupy odbiorców) - w tym sensie, każdy artysta uprawia twórczość niszową.
Oczywiście wiem, co fala ma na myśli zadając pytanie. Odpowiem tak: artysta uprawiający podobną twórczość (w sensie takim, że też przeznaczoną dla dość wąskiego grona słuchaczy), Grzegorz Turnau, wydał w ciągu 14 lat kariery 18 płyt. Wychodzi ponad jedna płyta rocznie. Mogło mu się zatem zdarzyć (nie śledziłem tego dokładnie), że wydał dwie płyty w jednym roku a jedną w nastepnym.
Raz Dwa Trzy też zdaje się miało taki moment, że wydali dwi płyty w ciągu roku (w ciągu 12 miesięcy)
W każdym razie to jest możliwe nie tylko w przypadku JK.
fala napisał(a):Zupełnie mnie nie dziwi, że mimo pracy nad dodatkowym projektem, szczególnie takim, który nie zawierał nowych utworów, nic się w latach 2000-2001 na ten temat nie mówiło.
Mówiąc, że się nie mówiło, miałem na myśli niekoniecznie publiczne wypowiedzi JK - to raz. Raczej chodziło mi o informacje krążące w środowisku kaczmarologicznym
Dwa, nie napisałem, że nie mówiło się w latach 2000 - 2001, tylko że dotąd (znaczy się, do momentu obwieszczenia, że płyta się ukaże) się nie mówiło. Czyli w latach 2000 - 2005 nie było o tym słowa.

Nadal zresztą uważam, że płytę wydaję nieco na siłę i raczej ze względów komercyjnych (choć rację ma Kuba, że kokosów nie będzie). Wydaje się to na zasadzie takiej, że nie może być zbyt długo ciszy na rynku, zwłaszcza, ze Box ponoć przestał się sprzedawać.
Teraz trzeba rzucić coś nowego
Na podobnej zasadzie można by co roku wydawać po kilkanaście piosenek z materiału wrocławskiego. Materiały JK nagrał tyle, że można spokojnie, partiami puszczać go na rynek przez kilka lat. Pojedyncza płytka jest przecież w gruncie rzeczy droższa niż ta sama płytka sprzedana jako część trzypłytowego albumu. I za każdym razem robi się nowy szum medialny wokół sprawy płyty, więc i inne płytki, dawniej wydane, przy tej okazji moga się sprzedać.
fala napisał(a):Jak by na to nie patrzeć, dopiero teraz jest szansa, żeby opracowany w 2000 roku program znalazł szybko nabywców.
Pewnie w jakimś stopniu racji trochę masz. Na pewno w tym się zgodzę, że teraz znajdą się nabywcy. Powtarzam: o wydaniu tego albumu decydują względy, tak jak mówisz, głównie komercyjne (chociaż wielkich koksów wydawca nie zbije).
Wydawanie któryś tam raz tych samych piosenek, tylko w trochę innej oprawie, raczej innym celom niż (szczególnie w przypadku JK) pojęta komercja, nie może służyć.

Na marginesie: Fala, słowo program w przypadku JK odnosi się nie do każdego zestawu utowrów. A już na pewno odnosić się nie będzie do "20()5 lat później", czy "Świadectwa"

PS: Za dwa miesiące Thomasie odpiszę na Twoj post. Czekaj cierpliwie i ucz się pilnie!
Odpowiedz
Szymon napisał(a):a co z Grajkiem, Balladą o wesołym miasteczku i Balladą o istotkach
Zostały nagrane we Wrocławiu.
Odpowiedz
Szymonie, dzieki za przypomnienie. Zupelnie zapomnialem, ze ten spis jest u Gajdy.
Paweł Konopacki napisał(a):W pewnym sensie Ci zazdroszczę, że jesteś w tym gronie dopiero od mniej więcej pół roku...
Smie sie, smiej.

Ps - przepraszam za brak polskich znakow, ale nie chca tu dzialac.
Odpowiedz
Simon napisał(a):Zostały nagrane we Wrocławiu.
Wiem o tym - co więcej właśnie w tej wersji znajdują się na płycie dołączonej do Dzieł Zebranych. Dlatego też pytałem o nie, zastanawiając się czy znajdą się na suplemencie?

Pozdrawiam
[b][i]
[/i][/b]
JK
Odpowiedz
Ja myslę że to oczywiste, zasięg ich w księdze był ograniczony, wydanie ich razem z innymi piosenkami jest dla mnie oczywiste. A wracając do Adme i jej wypowiedzi, to nie wiem czemu załozyliście, że Ania musi coś wiedziec i byc wtajemniczona. Jej wypowiedź jest logiczna. Piosenki ze RWE zostaną wybrane dlatego, że są najczęściej w lepszym wykonaniu niż te Wrocławskie, jeżeli jakaś piosenka z Wrocławia będzie lepszym wykonaniem (aranżacją) niż z RWE, to wtedy znajdzie się ta wersja w Suplemencie. Tak więc o zawartości Suplementu zadecyduje w dużej mierze jakośc wykonania (artystyczna nie techniczna, bo zakładamy że orginalne nagrania z RWE są w dobrej jakości technicznej) i ich unikatowośc. Byc moze powstanie płyta, gdzie będą też piosenki w słabej jakości technicznej, ale tzw. białe kruki (czyli istniejące w jednym słabym nagraniu). No, ale tego nie wiem trzeba by się Krzyśka zapytac, wszak pomaga(ł) w opracowywaniu zawartości Suplementu.
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz