Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Autoportret Witkacego"
ładnie, ładnie! a wszyscy pewnie myślą, że to właśnie Jacek Kaczmarski jest autorem słów do piosenki "Autoportret Witkacego", a to błąd! czy do tej pory naprawdę nikt się nie zorientował? a myślałem, że są ty jednak znawcy Jego osoby... no cóż, myliłem się.
a ocean w nas śpi i horyzont z nas kpi
Odpowiedz
A kto wg. Ciebie jest autorem jak nie Jacek Kaczmarski?
Odpowiedz
j. Czech

[ Dodano: 2005-09-19, 16:02 ]
Autoportret Witkacego
sł. J.Czech, muz. P.Gintrowski
program: Pamiatki (P.Gintrowski)
--------------------------------------------------------------------------------
Patrzę na świat z nawyku
Więc to nie od narkotyków
Mam czerwone oczy doświadczalnych królików

Wstałem właśnie od stołu
Więc to nie z mozołu
Mam zaciśnięte wargi zgłodniałych Mongołów

Słucham nie słów lecz dźwięków
Więc nie z myśli fermentu
Mam odstające uszy naiwnych konfidentów

Wszędzie węszę bandytów
Więc nie dla kolorytu
Mam typowy cień nosa skrzywdzonych Semitów

Widzę kształt rzeczy w ich sensie istotnym
I to mnie czyni wielkim oraz jednokrotnym
W odróżnieniu od was, którzy, państwo wybaczą
Jesteście wierszem idioty odbitym na powielaczu
Dosyć sztywną mam szyję
I dlatego wciąż żyję
Że polityka dla mnie to w krysztale pomyje
Umysł mam twardy jak łokcie
Więc mnie za to nie kopcie
Że rewolucja dla mnie to czerwone paznokcie

Wrażliwym jest jak membrana
Zatem w wieczór i z rana
Trzęsę się jak śledziona z węgorza wyrwana

Zagłady świata się boję
Więc dla poprawy nastroju
Wrzeszczę jak dziecko w ciemnym zamknięte pokoju

Ja bardziej niż wy jeszcze krztuszę się i duszę
Ja częściej niz wy jeszcze żyć nie chcę a muszę
Ale tknąć się nikomu nie dam i dlatego
Gdy trzeba będzie sam odbiorę światu Witkacego

żródło:http://psyborg.rpg.pl/songbook.php?t=autoportretwitkacego
Odpowiedz
No to TAM jest błąd, bo z całą pewnością autorem słów "Witkacego" jest Kaczmarski.

Ale się ktoś machnął... :o :-o :lol:
[color=maroon][size=84][b]Krokiem adekwatnym do rozwoju zdarzeń
Idę przed siebie i marzę:)[/b][/color][/size]
Odpowiedz
Nie tylko w tym
<!-- m --><a class="postlink" href="http://psyborg.rpg.pl/songbook.php?t=czerwonyautobus">http://psyborg.rpg.pl/songbook.php?t=czerwonyautobus</a><!-- m --> - brak autora
<!-- m --><a class="postlink" href="http://psyborg.rpg.pl/songbook.php?t=posilek">http://psyborg.rpg.pl/songbook.php?t=posilek</a><!-- m --> - brak autora
<!-- m --><a class="postlink" href="http://psyborg.rpg.pl/songbook.php?t=dziecihioba">http://psyborg.rpg.pl/songbook.php?t=dziecihioba</a><!-- m --> - brak autora
Odpowiedz
a to brzydale, mącą porządnym Towarzyszom w głowach!
Odpowiedz
Na moich "Pamiątkach" (z wydania 2 CD z "Kamieniami") jest OK (sł. J. Kaczmarski :wink: )

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
To jest na 100% Kaczmarski. Czech napisał program "Kamienie" - śpiewany przez Gintrowskiego a w skład tego programu nie wchodził Autoportret. Natomiast Gintrowski w jednej z zapowiedzi koncertowych mówi nawet że jest to tekst JK. pozdrawiam
Odpowiedz
Bob Dylan napisał(a):a myślałem, że są ty jednak znawcy Jego osoby... no cóż, myliłem się.
Za to z Ciebie jest wielki ekspert, tak? Na drugi raz weź się chłopie zastanów, zanim zaczniesz podważać czyjeś kompetencje, bo w rezultacie zbłaźniłeś się trochę, nie sądzisz?
[i]"To, co wiesz chłopaczku, to drobiazg. To, co musisz jeszcze pojąć, to bezmiar."[/i]
Odpowiedz
Bob Dylan napisał(a):a to brzydale, mącą porządnym Towarzyszom w głowach!
internet nie jest najlepszym żródłem wiarygodnych danych. Gdyby bazować na wiadomościach z Internetu, to np. okazuje się, że piosenkę "Zegarmistrz światła" napisał J. Kaczmarski a "Modlitwę o wschodzie słońca" - P. Gintrowski.
[b][color=#000080]Warszawskie bubki, żygolaki
Z szajka wytwornych pind na kupę,
I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
A srać chodziłeś pod chałupę,
Ty, wypasiony na Ikacu -
całujcie mnie wszyscy w dupę.[/color][/b]
Odpowiedz
SzAMaN napisał(a):Za to z Ciebie jest wielki ekspert, tak? Na drugi raz weź się chłopie zastanów, zanim zaczniesz podważać czyjeś kompetencje, bo w rezultacie zbłaźniłeś się trochę, nie sądzisz?
Myślę że zbłaźnili się Ci, którzy żart Boba wzięli na poważnie :]
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Kod:
Wojtek Lapinski
wlap37@op.pl

Dlaczego piosenka Autopotret Witkacego wystepuje na tej stronie jako autorstwa Jacka ?
z tego co wiem autorem slow jes. J. Czech
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/ksiega/ksiazka.php">http://www.kaczmarski.art.pl/ksiega/ksiazka.php</a><!-- m -->
Odpowiedz
olaff22 napisał(a):internet nie jest najlepszym żródłem wiarygodnych danych. Gdyby bazować na wiadomościach z Internetu, to np. okazuje się, że piosenkę "Zegarmistrz światła" napisał J. Kaczmarski a "Modlitwę o wschodzie słońca" - P. Gintrowski.
Internet jest bardzo dobrym źródłem wiarygodnych informacji, tylko zależy gdzie się tych informacji szuka. Jak na przypadkowych stronach nie majacych zbytniego zwiążku z tematem poszukiwań to wyniki mogą być marne...

A co do "Modlitwy o wschodzie słońca" to autorem piosenki jest Gintrowski i tylko Gintrowski, chyba że Tenenbaum świadomie napsiał tekst z myślą o piosence, wtedy Gintrowski byłby współautorem. Zdaje się że chyba tak definiowałeś autorstwo piosenki Pawle ?? Ale faktycznie można raczej mówić, że Gintrowski skomponował piosenkę, a nie napisał. Choć w sumie to nuty się pisze...
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Mnie ciekawi, Przemku, na czym opierasz swoje przekonanie, że to aroganckie odezwanie było żartem? Bo ja prawdopodobnie nie mam poczucia humoru i nie chwytam dowcipu. Chyba że Twoja pobłażliwość wobec tego domniamanego żartu też jest żartem i mamy do czynienia z unikalnym wysublimowanym żartem piętrowym?
Pozdrawiam
Odpowiedz
Żaden tam J. Czech - to ja napisałem "Autoportret..." i zaraz umieszczę informację o tym na mojej stronie :twisted:

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
zbych napisał(a):Mnie ciekawi, Przemku, na czym opierasz swoje przekonanie, że to aroganckie odezwanie było żartem? Bo ja prawdopodobnie nie mam poczucia humoru i nie chwytam dowcipu.

Jakoś nie dopatrzyłem się nic aroganckiego w tym co piał Bob Dylan. Widocznie mamy inny stopień tolerancji humoru :]
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Zeratul napisał(a):to ja napisałem "Autoportret..." i zaraz umieszczę informację o tym na mojej stronie
ale musisz jeszcze zmienic nadruki na wszystkich płytach, opakowaniach od tychże i zmienić zapowiedzi z koncertów, chyba że dla niektórych, jedynym wiarygodnym źródłem jest internet ;/
[b][size=80]"Ty przed Tobą świat,
za Tobą ja,
a za mna już nikt."[/size][/b]
Odpowiedz
Przemek napisał(a):Internet jest bardzo dobrym źródłem wiarygodnych informacji, tylko zależy gdzie się tych informacji szuka. Jak na przypadkowych stronach nie majacych zbytniego zwiążku z tematem poszukiwań to wyniki mogą być marne...
Prawda.
Przemek napisał(a):A co do "Modlitwy o wschodzie słońca" to autorem piosenki jest Gintrowski i tylko Gintrowski, chyba że ...[...]
Ok, ok! Chodziło mi o tekst! Skrót myślowy mi się zrobił. Sorry
Przemek napisał(a):Zdaje się że chyba tak definiowałeś autorstwo piosenki Pawle ??
Tak! I jeszcze raz przepraszam. Chodziło mi o tekst.
Przemek napisał(a):Ale faktycznie można raczej mówić, że Gintrowski skomponował piosenkę, a nie napisał.
No, tak włosa na czworo to nawet ja bym nie podzielił Wink Umówmy się więc, że Gintrowski piosenkę STWORZYŁ czyli był jej twórcą - skomponował ją lub, jak kto woli, napisał (niepotrzebne skreślić)
Ty, wypasiony na Ikacu -
Odpowiedz
Wiesz jak kiedyś zacznę łysieć, to dzielenie włosa na czworo może się bardzo przydać Wink
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Swoją drogą, tekst "Modlitwy", Przemku, chyba był pisany z myślą o piosence? Przynajmniej ja sobie taką zapowiedź JK przypominam (program Bukartyka z 1992 r "Powrót bardów"), w której była mowa o tym, iż słowa "Modlitwy" Tenenbaum przysłał Gintrowskiemu i Kaczmarskiemu w roku 1980. Trudno mi na poważnie rozważać inny cel takiej przesyłki, jak właśnie taki, żeby do tych słów powstała muzyka. Pomińmy, czy Gintrowski miał piosenkę napisać czy skomponować Smile
Ty, wypasiony na Ikacu -
Odpowiedz
No właśnie mi się też wydawało, że jeżeli Tenenbaum wysłał Gintrowskiemu i Kaczmarskiemu tekst Modlitwy, to nie tylko po to by się pochwalić że napisał fajny kawałek... Więc być może jednak Tenenbaum jest świadomym współautorem piosenki.
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Czy mamy różny stopień tolerancji humoru, tego nie wiem, Przemku. Ale niewątpliwie mamy różny stopień - ujmę to poetycko - tolerancji arogancji.
Pozdrawiam
Odpowiedz
a moze po prostu inaczej z interpretowaliśmy. to co pisał Bob w tym wątku... i to wszystko...
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Przemek napisał(a):Więc być może jednak Tenenbaum jest świadomym współautorem piosenki.
Zważywszy, że Tenenbaum żyje, tworzy i występuje, to na pewno jest świadomym współautorem tej piosenki.
Ty, wypasiony na Ikacu -
Odpowiedz
No na pewno jest świadomy istnienia piosenki i świadomy tego że się przyczynił do jej powstania, a czy się przyczynił świadomie, to trzeba by go zapytać Smile
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
chłopcy, spokojnie, to prawda, był to h, h, hłyt makerkindody... żartowałem Smile może i zbłaźniłem się, mi tam nie zależy na tym, co kto sobie ubzdurał.

[ Dodano: 2005-09-20, 10:50 ]
a ocean w WAS śpi, a ja z WAS kpię.
Odpowiedz
Bob Dylan napisał(a):a ocean w WAS śpi, a ja z WAS kpię.
Wydaje Ci się.

Przemku - ja na żartach się znam. Ale w temacie stopnia tolerancji arogancji i humoru bliżej mi chyba do Zbycha. Ale to już offtop...
[i]"To, co wiesz chłopaczku, to drobiazg. To, co musisz jeszcze pojąć, to bezmiar."[/i]
Odpowiedz
Widzisz, Przemku, jak się szybko wyjaśniło własnymi słowami? Mówię Ci, ufaj mnie, bo ja jestem Ci życzliwy od dawna, a nie od 13 września. Kiedy człowiek wda się nawet w najlepszej wierze w egzegezę myśli durnia, to sam wkrótce wychodzi – niekoniecznie na mędrca. Nieopłacalne ryzyko.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Bob Dylan napisał(a):chłopcy, spokojnie, to prawda, był to h, h, hłyt blablabla...
Każdy ma swoje metody aby zwrócić na siebie uwagę...

Pozdrawiam...
Mateo Strunnik
Odpowiedz
abstrahując od waszej kłótni, chyba przeoczyliście pewną ciekawą sprawę. Pozwólcie, że coś zasugeruje. Rok 1980 to rok zmian w Polsce. Przekazanie teksu artystom moze być w tym momencie pewnym wymownym gestem, a piosenka nabiera nowego wymiaru. Wschodem słońca miałyby być przemiany mające zajść w Polsce. Autor występuje w ten sposób z prośbą ( modlitwą do Boga który jest dobrem ale równocześnie do ludzi w Polsce), by wszystko co ma się dalej dziać ma odbywać się na drodze poszanowania, bez nienawiści i pogardy.
Nie wiem ile w tym prawdy - jest to moja improwizacja, ale jeśli miałoby sie to okazać prawdą...
Kiedy idę,to idę.Jeśli przyjdzie mi walczyć,jeden dzień nie będzie lepszy od drugiego,by umrzeć.Bo nie żyję ani w przeszłości,ani w przyszłości.Istnieje tylko dzisiaj i nie obchodzi mnie nic więcej
Odpowiedz