Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dzieci Hioba-Pytanie
Witam wszystkich!!! Mam pytanie odnośnie utworu Dzieci Hioba mógłbym zadać go w księdze gości ale liczę że tutaj szybciej uzyskam odpowiedź. Otóż Jacek śpiewa cytuje: "Siedmiu synów jak te sosny siedem córek jak te brzozy" jak na moją wiedze to Hiob miał trzy córki przed jak i po "próbie" czy to "pomyłka" czy może źle interpretuje utwór i siedem córek ma istotne znaczenie jeśli tak czy mógłby ktoś odpowiedzieć jakie?

Jeżeli istnieje już taki temat to najmocniej przepraszam użyłem funkcji: szukaj ale nic nie znalazłem choć mogłem przegabić
Odpowiedz
Ciekawe pytanie w sumie... Krzysztof Gajda stawia podobne pytania w swojej publikacji,ale nie daje na nie odpowiedzi... Więc może to po prostu pomyłka - jak na dzień dzisiejszy - tak myślę...
Odpowiedz
Raczej mało prawdopodobne, by Jacek akurat w tej kwestii się pomylił.
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Również nie sądzę aby się pomylił uważam że Biblie znał dobrze choćby ze względu na częste inspierację nią, więc może jest w tym urkryty sens, kto wie
Odpowiedz
Uwazam tak jak Przemek.. to musi być jakiś symbol, też się nad tym zastanawiałem, ale nic konkretnego nie wymyśliłem.
Odpowiedz
Przemek napisał(a):Raczej mało prawdopodobne, by Jacek akurat w tej kwestii się pomylił.
Możliwe że to nie jest pomyłka, ale skoro to nie jest pomyłka to musi być jakieś sensowne wytłumaczenie. A skoro nikt takowego nie dał i takiego sensu nie przedstawił więc potencjalny odbiorca może jednak uznac to za pomyłkę. :wink:
Odpowiedz
Petrvs napisał(a):to musi być jakiś symbol, też się nad tym zastanawiałem, ale nic konkretnego nie wymyśliłem.
Ano musi, musi...:lol:
Chcialoby sie zacytowac "Szelmostwa Lisa Witalisa"
"A to szelma
Jakis w tym widocznie cel ma"

A gdziez sie podziali forumowi mędrcy - kaczmarolodzy, dlaktorych takie pytanie powinno być bułką z masłem? :lol:

Mnie sie zdaje, że odpowiedź znam. Ale - zanim podam swoją wersję - może ktoś wpadnie na mój trop? Podpowiedź w załączniku.

Miłego zgadywania!
[b][color=#000080]Warszawskie bubki, żygolaki
Z szajka wytwornych pind na kupę,
I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
A srać chodziłeś pod chałupę,
Ty, wypasiony na Ikacu -
całujcie mnie wszyscy w dupę.[/color][/b]
Odpowiedz
Ja od siebie dodam tylko, że w Apokalipsie liczba siedem oznacza pełnię (np. siedem oczu u Baranka - pełnia mądroście), może tak jest i w innych księgach. Trop to może nijaki ale zawsze coś.
Zły i niedobry, człowiek.
Odpowiedz
Ja z niecierpliwością czekam na tłumaczenie Olaffa. Póki co - dla mnie to pomyłka Tongue
Odpowiedz
Mistszu napisał(a):Póki co - dla mnie to pomyłka
Dla mnie też, ale może jest tu jakiś ukryty trop!
Zły i niedobry, człowiek.
Odpowiedz
A tak swoją drogą mam pytanie - czy to złudzenie jakieś,czy jeden z aniołów zamiast aureoli ma coś na kształt...rogów?!
I czyj to jest obraz,jaki tytuł? Może ja nieuk jestem,ale za to ciekawy Smile
Odpowiedz
Noo, kombinujcie, kombinujcie. 21 ściągnieć i co? Nic nikomu sie nie kojarzy?

Oj, ludzie, ludzie! Jak JK w zapowiedzi nie powie, to już nikt nie wie Big Grin
Kto jest na tym obrazie? Kim jest postać w centrum a kim sa pozostałe?
Ty, wypasiony na Ikacu -
Odpowiedz
Zupełnie nie na temat zagadki Olafa, ale w ramach luźnych skojarzeń dodam, że siedmiu chłopców i siedem dziewcząt ateńskich rokrocznie oddawano w haracz na pożarcie Minotaurowi

Pozdraiwam !
Grabi
Odpowiedz
7 odpowiada siedmiu dniom tygodnia, siedmiu planetom w astrologii. Róża o siedmiu płatkach jest symbolem siedmiu nieb, siedmiu kabalistycznych hierarchii anielskich. 7 to liczba całości, porządku moralnego. W starożytnym Egipcie symbolizowała wieczne życie. Przedstawia cały, zamknięty cykl, doskonałość dynamiczną. Wg tradycji 3 religii monoteistycznych świat został stworzony w siedem dni.
Każda faza księżyca trwa siedem dni. 7 to zmiana po zakończeniu pewnego cyklu, pozytywna odnowa. To również wyobrażenie całości przestrzeni i czasu. 7 łączy w sobie 4 ( która symbolizuje ziemię) i 3 – symbol nieba. Przedstawia w ten sposób cały wszechświat stanowiący dynamiczną całość.

Pobrane ze strony <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.dami.pl/~hell18/symbolika">http://www.dami.pl/~hell18/symbolika</a><!-- m -->

Jakkolwiek ni w ząb nie wiem jak to odnosi się do wiersza Big Grin
Może coś z tą odnową, albo tym wszechświatem Big Grin

PS: Osobiście stawiałbym na fragment Biblii dotyczący przebaczania, kiedy to Chrystus zapytany przez Piotra ile razy ma przebaczać - "Czy aż siedem razy?" odpowiedział -"Nie mówię ci siedem razy, ale siedemdziesiąt siedem"

PS2: A może po prostu tak Jackowi pasowało do utrzymania treści i rytmu wiersza Big Grin
Pozdraviam
A ludzie dziewczynę wśród przekleństw gwałcili
I włosy jej ścięli, i ręce spalili.
Powołał ją Pan na gnój.
Odpowiedz
Witam ponownie. NIe chodziło mi o symbolike liczby 7 tylko dlaczego 7 córek a nie 3 jak jest w Piśmie Świętym.
Odpowiedz
Trzy nie rymuje się tak jak siedem. Tongue A tak szczerze to też nie mam pojęcia 8)
Odpowiedz
Gość napisał(a):7 córek a nie 3 jak jest w Piśmie Świętym.
Gościu, a kojarzysz może kto miał siedem córek i siedmiu synów?
Oczywiście nie chodzi mi o pana Waldka, fryzjera z Bolesławca.
Chodzi mi o postać, rzekłbym, z klasyki literatury!
Ty, wypasiony na Ikacu -
Odpowiedz
Niobe :?:
Powołał ją Pan na gnój.
Odpowiedz
Tak, Na górze Artemida i Apollo strzelają do dzieci Niobe. Ciekawy trop Ollaf Smile. Faktycznie Zieliński podaje liczbę 14 dzieci, 7 każdej płci
Odpowiedz
No to co to za obraz w koncu? I jak to rozumiec? To dalej moze byc pomyłka...
Odpowiedz
Nie wiem co to za obraz, w każdym bądź razie przedstawia śmierć dzieci Niobe. Wg. mitologii Niobe miała siedmiu synów i siedem córek i tak się nimi chełpiła przed matką Apolla i Artemidy, że wspomniani bogowie postanowili ją za to ukarać zabijając jej te dzieci. Potem rozpaczała tak bardzo , że Zeus zamienił ją w kamień. Analogia jak dla mnie oczywista (już Big Grin), stąd też może to siedem u obu płci u Jacka.
Powołał ją Pan na gnój.
Odpowiedz
Tak jest, 2DH. Masz absolutną rację!
Ty, wypasiony na Ikacu -
Odpowiedz
A skąd ta pewność? Nie chcę tu kwestionować Waszych interpretacji,ale póki co - jest to dla mnie grubymi nićmi szyte. Bo zarysy Waszego tłumaczenia (pełnego dalej nie ma chyba...) jakoś kłócą się z tym jak ja rozumiem wiersz. A myślę,że moje rozumienie wiersza nie kłóci się z ogólnym,bo nie kłóci się np. z Gajdą. Ale dość tych kłótni Smile wytłumaczcie to wreszcie do końca,bo na razie to niewiele wnosi. Analogię to można znaleźć wszędzie...
Pozdrawiam!
Odpowiedz
Przypuszczam, że wątpię. Ale mam nadzieję, że Olaff dokończy swoją myśl, skoro zaczął. Nadal nie wiem, czy według niego JK pomylił Hioba z Niobe czy też zawarł w tej podmianie dzieci głębszą myśl?

Pozdrawiam
Odpowiedz
Mistszu napisał(a):A skąd ta pewność?
Nie ma pewności co do tego, że JK celowo zmienił liczbe córek. JK nie żyje i nikt go już o to nie zapyta.
Ale wyjścia są takie, wg. mnie,, że:
1. Mogł pomylić dwa podobne dramaty - dramat Niobe i dramat Hioba (mają wiele wspólnych cech, wspólnych punktów, takich jak motyw piety, motyw śmierci dzieci za winy rodziców, motyw kary bogów za pychę rodzicieli itd). Ale, prawdę powiedziawszy, nie chce mi się wierzyć, że doszło do pomyłki (liczba córek i synów zbyt ewidentnie wskazuje na Niobe). Poza tym JK był osobą - choćby z racji wykształcenia - obeznaną z klasyką literatury.
2. JK mógł celowo, poprzez zmianę liczby córek, wskazać na dramat Niobe. W ten sposób nadałby głównym wątkom dramatu Hioba bardziej uniwersalny charakter, wskazując na odpowiedniki mitologiczne.
Artur napisał(a):Ciekawy trop Ollaf Smile. Faktycznie Zieliński podaje liczbę 14 dzieci, 7 każdej płci
Mnie się po po prostu te 7 córek i 7 synów wydaje zbyt jednoznacznym nawiązaniem własnie do dramatu Niobe.
Ty, wypasiony na Ikacu -
Odpowiedz
olaff22 napisał(a):motyw śmierci dzieci za winy rodziców, motyw kary bogów za pychę rodzici
Może ja nie znam Biblii za bardzo,ale chyba Hiob nie był szczególnie winny i pyszny. Dla mnie najwięcej wspólnego z tych dwóch historii mają... imiona bohaterów...
olaff22 napisał(a):liczba córek i synów zbyt ewidentnie wskazuje na Niobe
Ja tu kompletnie nic ewidentnego nie widzę. Gdyby Kaczmarski chciał ewidentnie powiązać swój utwór z mitem o Niobe,na pewno znalazłby wiele innych sposobów. Tak przynajmniej mi się wydaje. Więc - z całym szacunkiem dla Twojej spostrzegawczości Olaffie - ewidentne tu są dla mnie tylko rozbieżności między utworem a Biblią.
Dalej uważam powiązanie z Niobe za grubym nićmi szyte,za co przepraszam.
Pozdrawiam!
Odpowiedz
Mistszu napisał(a):Może ja nie znam Biblii za bardzo,ale chyba Hiob nie był szczególnie winny i pyszny.
Zgrzeszył wtedy gdy uznał, że nie jest winny!
Mistszu napisał(a):Gdyby Kaczmarski chciał ewidentnie powiązać swój utwór z mitem o Niobe,na pewno znalazłby wiele innych sposobów.
Gdyby........

Ok, uznajmy, że moja próba interpretacji jest błądna. Więc nadal pozostaje aktualne pytanie, czemu jest tam 7 córek a nie 3, jak w Biblii. Masz pomysł na rozwiązanie tego problemu?
Ty, wypasiony na Ikacu -
Odpowiedz
Krytykowanie jakiejś teorii jest oczywiście dużo łatwiejsze niż tworzenie nowej. Muszę się więc przyznać bez bicia i z czołem pochylonym,że inaczej niż zwykłą pomyłką tego tłumaczyć nie jestem w stanie Sad i choć muszę przyznać,że nie jestem przekonany,to na pewno warto zwrócić uwagę na powiązanie z Niobe.
Przepraszam Olaffie - ja po prostu wyraziłem swoje wątpliwości co do tej interpretacji. Ciekawi mnie tylko,czy nikt naprawdę nie zapytał o to Kaczmarskiego? Czy jakieś zdanie na to mają kaczmarolodzy? To nie jest jakieś nowe odkrycie przecież...
Pozdrawiam!
Odpowiedz
Mistszu napisał(a):Przepraszam Olaffie - ja po prostu wyraziłem swoje wątpliwości co do tej interpretacji. Ciekawi mnie tylko,czy nikt naprawdę nie zapytał o to Kaczmarskiego? Czy jakieś zdanie na to mają kaczmarolodzy? To nie jest jakieś nowe odkrycie przecież...
Ale Ty mnie nie przepraszaj. Ja sie nie obrażam. W przeciwieńswie do interpretacji kaczmarologów, moje próby interpretacji nie są "jedynie obowiązujące" Wink
Ty, wypasiony na Ikacu -
Odpowiedz
Ja, mimo, że żadnych "nowych" teorii nie wysnułem na owy temat, to jestem PEWIEN (zaznaczam - absolutnie pewien), że JK się nie pomylił. Taka dziecięca ufność do tej Twórczości :-) Bardzo ciekawe tropy Olaffie, trzeba to spróbować pogłębić, odnieść ten fragment także do całości utworu. Pozdrawiam
Żydowinem być mi raczej,
Gdy mianuje mnie Polaczek...
Odpowiedz