Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dlaczego Kaczmarski?
Coz, kazdy szuka w literaturze czegos innego i stad te rozbiezne opinie Smile
Dla mnie poezja to maximum tresci w minimum formy i dlatego wole Kaczmarskiego od Mickiewicza; a w ogole wydaje mi sie, ze okresowi Romantyzmu zdecydowanie za duzo czasu poswieca sie w polskich szkolach, ze szkoda dla calej reszty literatury. Tongue
Z tylu roznych drog przez zycie kazdy ma prawo wybrac z'le
Odpowiedz
Ewa napisał(a):Dla mnie poezja to maximum tresci w minimum formy i dlatego wole Kaczmarskiego od Mickiewicza; Tongue
Byc moze jest to tylko moje wrazenie, ale wydaje mi sie, ze owo "maksimum tresci, minimum formy" dotyczy glownie wczesniejszej tworczosci JK (tak, powiedzmy do Sarmatii). Oczywiscie, moja mysl buduje na takim ogolnym spojrzeniu, "statystycznym", bo zarowno we wczesniejszej tworczosci mozna znalezc wiersze bogate w ozdobniki, jak i w pozniejszej mozna znalezc utwory o "maksymalnym natezeniu mysli".

pozdrawiam
Odpowiedz
Wracając do tematu:
Ja, oryginalnie, Kaczmarskiego odkryłem dość późno - gdzieś tak rok temu, czyli w klasie maturalnej. Co prawda, rodzice słuchali go, gdzieś tam, w moim wczesnym dzieciństwie, ale wtedy zupełnie mnie nie zainteteresował.
U Kaczmarskiego lubię właśnie formę, i uważam że jego utwory są BARDZO dopracowane pod względem formy - rytmika. A nowsze spektakle są też świetne muzycznie. (Wszelka nowsza poezja jest pod tym względem, dla mnie, nie do zniesienia).
Lubię u niego też to że czasem odsyła mnie do lektur np: "Podróży do wielu odległych narodów świata".
Bo garbus u jego serca wisi
I w spiż parszywym tłucze łbem
Odpowiedz
Dlaczego Jacek?

Bp potrafi zrobić coś co uważam za niesamowite - słowem, muzyką i głosemi, narzędziami (moze nie najładniejsze to określenie...) powszechnie dostępnymi, tworzy w człowieku coś czego inni tworzyć nie umieją..
"Przed wszystkim cofaj się przezornie,
Nic nie jest tym, czym miało być.
Groźne - co zdaje się bezbronne,
Siła się umie w słabym skryć."
Odpowiedz
Kate napisał(a):Dlaczego Jacek?

Bp potrafi zrobić coś co uważam za niesamowite - słowem, muzyką i głosemi, narzędziami (moze nie najładniejsze to określenie...) powszechnie dostępnymi, tworzy w człowieku coś czego inni tworzyć nie umieją..
bardzo ładnie to ujęłaś Kate Smile
Odpowiedz
Dlaczego Kaczmarski???

Nie ma innej możliwości, bo nie ma nikogo choć w połowie tak genialnego. Nie ma alternatywy.
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Po prostu nie ma nikogo kto tak doskonale polaczyl wspaniala poetyke ze wspaniala muzyka. Wyraza tyle ile inni nie potrafia. Sa moze wspaniali poeci i sa moze wspaniali muzycy ale zaden z nich nie potrafil polaczyc w sobie tych dwoch cech...tak idealnie...no i ta siela przekazu, cos co wydaje sie jakby bylo mowione do nas a nie w proznie
[b][size=80]"Ty przed Tobą świat,
za Tobą ja,
a za mna już nikt."[/size][/b]
Odpowiedz
a u mnie zaczęło się przypadkiem... kiedyś w podstawówce usłyszałam "Mury" nie miałam pojęcia kto to śpiewa, ale pamiętam, że mnie ruszyło....
...w listopadzie zeszłego roku (niestety już po śmierci Mistrza) przypadkiem znów usłyszałam "Mury" i będąc już starszą i bardziej zaradną Tongue zaczęłam kombinować, by się dowiedzieć kto, co i jak.. i tak dowiedziałam się o Jacku... nazwisko znałam ze słyszenia, ale za wiele mi wcześniej nie mówiło.... praktycznie nic o nim nie wiedziałam
i w końcu kupiłam płytę ze złotej kolekcji... tego się nie da opisać... mogłam tego słuchać dniami i nocami, i nie docierało do mnie dlaczego wcześniej na to nie wpadłam.. i ciągle chciałam więcej... nie wiem co mnie tak urzekło w twórczości Jacka... myślę, że wszystko razem, cały klimat, jaki on tworzył, poetyckie teksty z przesłaniem, mocny, charyzmayczny głos, gitara, szczerość, swoboda interpretacji... no po prostu nie mogę się od niego uwolnić Big Grin
byłam nim taka zafascynowana, i nagminnie szukałam wokół siebie kogoś, kto również lubi twórczość Jacka, ale całkiem szybko okazało się, że wsród ludzi w moim wieku to raczej rzadkość... bo w rezultacie znajomi mnie wyśmiali i nie znalazłam nikogo kto słuchałby Jacka a nawet nikogo, kto by tolerancyjnie podszedł do mojej nowej pasji... z wyjątkiem rodziców, ale tu chodziło przecież o moich rówieśników... dla ścisłości mam 16 lat. i właśnie dotarło do mnie, że jestem inna.. z jednej strony się z tego cieszę, chociaż nie wiem, czy jest z czego... co o tym myślicie? :wink:
"Ach gdybyż narodów na świecie nie było,
jak nam by się wtedy wspaniale tu żyło,
dla dobra człowieka, dla szczęścia ludzkości,
złączonej w potężnym uścisku miłości(...)"

...urodziłam się 10 lat za późno
...co ja tu wogóle robię
Odpowiedz
żeby inni byli tacy inni, to było by dobrze Smile Witaj wśród innych i czuj się jak w domu Smile
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
keatreen napisał(a):dla ścisłości mam 16 lat. i właśnie dotarło do mnie, że jestem inna.. z jednej strony się z tego cieszę, chociaż nie wiem, czy jest z czego... co o tym myślicie?
Niezwykle trafnie to ujęłaś! Mnie osobiście bardzo się to podobało.
Tak trzymaj! Wink
Znajdzie się słowo na każde słowo
Odpowiedz
Moim zdaniem należy się cieszyć z tej inności, bo to znaczy, że rozwijasz zainteresowania i to na wysokim poziomie. A z tym coraz gorzej u młodych.
Tylko poczucie humoru nas może ocalić.

"Kaczmar nie wygrałby "Nadziei". Kaczmar nawet by się nie zakwalifikował ze względu na brak elementu autorskiego." - Zeratul
Odpowiedz
michalf napisał(a):z tym coraz gorzej u młodych.
Patrzac na moich znajomych to wrecz zatrwazajaco zle z tym ;/
za Tobą ja,
Odpowiedz
keatreen napisał(a):byłam nim taka zafascynowana, i nagminnie szukałam wokół siebie kogoś, kto również lubi twórczość Jacka, ale całkiem szybko okazało się, że wsród ludzi w moim wieku to raczej rzadkość... bo w rezultacie znajomi mnie wyśmiali i nie znalazłam nikogo kto słuchałby Jacka a nawet nikogo, kto by tolerancyjnie podszedł do mojej nowej pasji...
nie przejmuj się Smile wśród moich rówieśników jest podobnie - może jedynie w nieco innych proporcjach. Ale osób słuchających JK też nie jest wiele, a ile jest osób, które nawet nie wiedzą kim JK jest... lepiej nie mówić ;(
michalf napisał(a):A z tym coraz gorzej u młodych.
stary się odezwał Tongue Wink
Odpowiedz
No ja już staruszek jestem Tongue

"Kaczmar nie wygrałby "Nadziei". Kaczmar nawet by się nie zakwalifikował ze względu na brak elementu autorskiego." - Zeratul
Odpowiedz
michalf napisał(a):No ja już staruszek jestem
to co ja mam powiedzieć? ;(
Odpowiedz
Potraficie podnieść człowieka na duchu Big Grin dzięki

...co ja tu wogóle robię
Odpowiedz
Nie martw się. Mówiłem wyłącznie o sobie Wink

Odpowiedz
keatreen napisał(a):..urodziłam się 10 lat za późno
...co ja tu wogóle robię
mi rodzice mowia ciagle ze ja sie chyba urodzilem o pokolenie za pozno ;/
ale co mi tam Big Grin
za Tobą ja,
Odpowiedz
Ja się lepiej czuję w otoczeniu ludzi parę lat starszych niż wśród większości młodszych. :/

Odpowiedz
A ja wole tam swoich rowiesnikow ktorych zarazilem Kaczmarskim, badz ogolnie ludzi ktorzy nim sie interesuja...

A co do ludzi starszych, coz wydaje mi sie ze ludzie nawet kilka lat starsi ode mnie maja zupelnie inna mentalnosc od moich rowiesnikow i mi tez sie wydaje ze jakos nie pasuje do mojego pokolenia ;/ ale tym sie nie martwie, wazne ze robie cos kreatywnego i nie ograniczam sie do rzeczy i rozwiazan najprostrzych keatreen, trzymaj sie Big Grin

Ps:keatreen my sie znamy??
za Tobą ja,
Odpowiedz
zawsze się możemy poznać :]

...co ja tu wogóle robię
Odpowiedz
keatreen napisał(a):zawsze się możemy poznać
z przyjemnoscia zaprosze na warsztaty im. Kaczmarskiego Big Grin we wtorek o 17.30 w liceum nr XII Big Grin i to do wszytskich z wroclawia, ktorzy maja cokolwiek wspolnego z Kaczmarskim Big Grin

Bedziesz??
za Tobą ja,
Odpowiedz
hmm.. zobaczymy

PS. chodzisz do LO XII?

...co ja tu wogóle robię
Odpowiedz
Dobra zejdzmy z tego forum i przejdzmy na gg bo to niezly off topic Big GrinBig GrinBig GrinBig Grin
za Tobą ja,
Odpowiedz
Ja mam to szczęście mieć kumpla, który też jest "kaczmaro - pozytywny" ( Wink ).
Ale poza nim nikt z moich znajomych nie słyszał o JK.

Pozdrawiam
Zeratul
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
Zeratul napisał(a):Ja mam to szczęście mieć kumpla, który też jest "kaczmaro - pozytywny" ( ).
tez udalo mi sie kilku przerobic, ale nie sa az tak jak ja ;/
Zeratul napisał(a):Ale poza nim nikt z moich znajomych nie słyszał o JK.
u mnie niestety tez, dlatego proces "kaczmarsyzacji" jest trudny i dlugi ;/
za Tobą ja,
Odpowiedz
moi znajomi słysząc nazwisko Kaczmarski kręcą głowami i pytają: Kto? ;/ porażka...

...co ja tu wogóle robię
Odpowiedz
W ogóle to witam Koleżanke na forum ! Smile
A ja się urodziłem 20 lat za późno...
Ci co zginęli idą w bohatery
Ci co przeżyli muszą walczyć dalej
Odpowiedz
fizol napisał(a):Patrzac na moich znajomych to wrecz zatrwazajaco zle z tym
U mnie to samo, największym możliwym osiągnięciem jest wyjście do klubu, urżnięcie się (im bardziej tym lepiej) i na tym się kończą zaiteresowania mojej klasy.
Odpowiedz
Aleście naśmiecili w tym temacie i to jeszcze administratorka się przyczyniła do tego, no... :wink:
Załóżcie sobie wątek w Hyde Parku. Proszę grzecznie :|
Być wciąż spragnionym - to nektar istnienia.
Odpowiedz