Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaromir Nohavica
Torrentius napisał(a):Płyta jest fantastyczna!! Jedna rzecz mnie rozczarowała, piosenkę Petersburg wolałem z tekstem z Cieszyńskiego nieba.
Właśnie przeczytałem tłumaczenie Putzlacher i rzeczywiście wydaje mi się lepsze, może nie literacko, ale jest bardziej komunikatywne. Np. w wersji ze "Świata... " nie byłem pewny w czyjej skroni jest dziurka. :-)
---

Nie znam wielu piosenek Nohavicy w oryginale, ale też mam na płycie największy zawód - to "Mam ledwie bliznę" - słyszałem kilka razy w wykonaniu autorskim, a ta wersja jest jakaś inna, wolniejsza, przerobiona, brak jej dynamiki... Nie mam nic przeciwko przeróbkom, ale muszą one mieć sens i albo zachowywać ducha oryginału albo rzeczywiście stanowić jakąś nową jakość. W tym przypadku moim zdaniem tego brakuje.
Odpowiedz
Zeratula przepraszam za sugerowanie posiadania poczucia humoru Smile
ma absolutnie rację, ze najpierw trzeba dokładnie przeczytać post
a potem odpowiadać, na przyszłość będę odpowiadał na posty po dokładnym przeczytaniu Smile
Przepraszam
a "Cieszyńskie Niebo" polecam, znam je tylko z płyty, niestety choć z Katowic do Cieszyna blisko, nie udało mi się trafić na spektakl, ale płyta ciekawa, pięknie wydana i niektóre pomysły poruszają, choć też są utwory, które sprawiają zawód ..
wedle strony Nohavicy
mot napisał(a):Nie znam wielu piosenek Nohavicy w oryginale, ale też mam na płycie największy zawód - to "Mam ledwie bliznę" - słyszałem kilka razy w wykonaniu autorskim, a ta wersja jest jakaś inna, wolniejsza, przerobiona, brak jej dynamiki... Nie mam nic przeciwko przeróbkom, ale muszą one mieć sens i albo zachowywać ducha oryginału albo rzeczywiście stanowić jakąś nową jakość. W tym przypadku moim zdaniem tego brakuje.
To utwór rzeczywiście przejmujący, ważny w sensie rozliczenia się Nohavicy ze swą przeszłością (chyba najważniejszy obok JÁ SI TO PAMATUJU) bardzo trudny do przetłumaczenia, miałem przyjemność rozmawiać o tym po katowickim koncercie z Tolkiem Murackim, na stronie Nohavicy jest też tłumaczenie Leszka Bergera polecam porównanie obu wersji
a co do wykonania Woźniaka, na mnie zrobiło bardzo duże wrażenie, oczywiście trudno zmierzyć się z tak osobistym utworem, ale dla mnie Woźniak wyszedł z tej próby zwycięsko, oczywiście osoby, które słyszały ten "mocny" utwór nie tyl;ko na płycie, ale na koncertach mogą mieć inne zdanie, tak jak ja nie podzielałem entuzjazmu do wykonania Czyżykiewicza piosenki - "Mikymauz"
Pozdrawiam i jeszcze raz Zeratula przepraszam
Odpowiedz
Zeratul napisał(a):Ten: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.nohavica.cz/_pl/tvorba/texty">http://www.nohavica.cz/_pl/tvorba/texty</a><!-- m --> ... Petersburg ?

To jedyny inny znany mi przekład.
Tenci.
"Gdy czasem ogarnia cię uczucie dziwnego przygnębienia - nie przejmuj się. Pewnie jesteś głodny."
Odpowiedz
Torrentius napisał(a):
Zeratul napisał(a):Ten: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.nohavica.cz/_pl/tvorba/texty">http://www.nohavica.cz/_pl/tvorba/texty</a><!-- m --> ... Petersburg ?

To jedyny inny znany mi przekład.
Tenci.
Hmm...
Znam co prawda tylko sam tekst ze strony (może wykonanie wypada dużo lepiej), ale dla mnie to tłumaczenie Murackiego jest znacznie lepsze - nawet jeśli nie ma w nim "diabła", to jednak "Niech to wszystko szlag!" wydaje mi się dużo bardziej adekwatne w tym miejscu Smile
Może tu oczywiście działać mechanizm "pierwszego kontaktu z utworem" - ja zwykle przywiązuję się do pierwszej usłyszanej wersji danej piosenki - tym bardziej, że akurat "Petersburg" należy do moich ulubionych Smile

Pozdrawiam
Z.
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
Kamil napisał(a):W filmie "Rok diabła" utwór ten pada w kontekście śmierci Karela Kryla.
Możliwość obejrzenia w TVP 1 jeszcze dzisiaj, jeszcze przed północą.
"nawet jeżeli czyjeś sacrum jest dla mnie profanum, to sama kultura osobista, szacunek dla innego człowieka nakazuje mi pewną powściągliwość słowną."
Odpowiedz
Kto jeszcze nie widział niech koniecznie zobaczy, warto ....
dla Nohavicy i jego piosenek i dla filmu mądrego i o nesamowitej atmosferze ...
warto też zwrócić na innego czeskiego barda, który jest ważną postacią w filmie ... Karla Plihala ....
Odpowiedz
Cytat:Wieczór artystyczny - Jaromir Nohavica i kapela

19 maja 2009, godz. 01:20

Na początku maja 1997 roku koncertował w Polsce słynny czeski bard Jaromir Nohavica, entuzjastycznie przyjmowany przez polską publiczność. Program 2 prezentuje koncert Nohavicy zarejestrowany w studiu telewizyjnym we Wrocławiu w 1997 roku. Podczas tego koncertu Nohavicy, zwykle występującemu indywidualnie, towarzyszył zespół muzyczny. Jego pieśni prezentują szerokie spektrum tematyczne - od protest songów po nastrojowe ballady i autoironiczne utwory nasycone czarnym humorem.
Jaromir Nohavica od chwili swojego debiutu w 1982 r. zaliczany jest do grona najlepszych pieśniarzy w Czechach. Sam pisze muzykę do wykonywanych przez siebie tekstów. Wydał kilka płyt.
TVP 2
Plus Leonardo i Mach
Odpowiedz
12 lipca godz 23,50 TVP 2
Cytat:W ramach kolejnej edycji przeglądu "Śpiewajmy poezję" w scenerii olsztyńskiego zamku wykonane zostaną piosenki Jaromira Nohavicy - słynnego czeskiego barda. Jego piosenki zaśpiewają polscy artyści, a koncert poprowadzi Artur Andrus.
"Świat wg Nohavicy" to koncert zwieńczający tegoroczną Galę Spotkań Zamkowych, poświęcony twórczości Jaromira Nohavicy. Nohavica to autor refleksyjnych, dowcipnych piosenek komentujących czeską, ale równie często ponadnarodową rzeczywistość. Fenomen jego popularności w Polsce przypomina przypadek Leonarda Cohena. Podobnie jak Cohen, Nohavica nie ma w repertuarze protest songów. Bohaterami jego utworów są prości ludzie z Cieszyna, Ostrawy, Dolnej Ligoty. Oprócz piosenek inspirowanych folklorem Śląska Cieszyńskiego i Ostrawy śpiewa wyrafinowane poetyckie ballady o tematyce egzystencjalnej. Jego piosenki docierają do słuchaczy z różnych pokoleń. W koncercie prowadzonym przez Artura Andrusa wezmą udział: Antoni Muracki, Elżbieta Wojnowska, Andrzej Ozga, Paweł Orkisz, Krzysztof Daukszewicz, Tadeusz Woźniak, Mirosław Czyżykiewicz, Aleksandra i Jakub Muraccy, Krystyna Świątecka, Stefan Brzozowski.
Plus Leonardo i Mach
Odpowiedz
Dzięki *-`-
Na pewno bym przegapił :agent:

Pozdrawiam
Z.
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
Dzięki, Teresko! *-`-
Podobnie jak Zeratul, też bym przegapiła.
"Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć."
Odpowiedz
W oryginale dwie płyty, dwugodzinny (ponad?) koncert...
W publiczno-misyjnej w nocy i skrócone do niecałych 50 minut (reklamy muszą się zmieścić!)... Ciekawe co wyleci :/
Ale dobrze, że wogóle coś jednak jest z Olsztyna. Może doczekamy kilkunastominutowego reportażu. Ale to pewnie za pół roku i dla odmiany w środowe przedpołudnie...
[size=85][color=darkgrey][i]Jak jest tylko śmiesznie – może być niewesoło[/i]
Edward Dziewoński[/color][/size]
Odpowiedz
pkosela napisał(a):W oryginale dwie płyty, dwugodzinny (ponad?) koncert...
Jak dla mnie po przesłuchaniu, można to zmieścić w 20 minutach....
"Nic tak nie obnaża słabych punktów poety jak wiersz klasyczny i właśnie dlatego tak powszechnie się od niego stroni."
(Josif Brodski)
Odpowiedz
spalding napisał(a):można to zmieścić w 20 minutach
Z ciekawości: co (kogo?) byś zostawił?
[size=85][color=darkgrey][i]Jak jest tylko śmiesznie – może być niewesoło[/i]
Edward Dziewoński[/color][/size]
Odpowiedz
Czyżykiewicz, Daukszewicz, Brzozowski, Andrus, Nohavica - ten to zdecydowanie Smile i .... chyba Soyka.
Oczywiście to moja subiektwna lista ciekawostek... poza tym wynudziłem się słuchając płytę niemiłosiernie.
"Nic tak nie obnaża słabych punktów poety jak wiersz klasyczny i właśnie dlatego tak powszechnie się od niego stroni."
(Josif Brodski)
Odpowiedz
spalding napisał(a):Nohavica - ten to zdecydowanie
A ja właśnie mam sprzeczne odczucia...
spalding napisał(a):chyba Soyka
Pięknie nie pasuje do tej płyty, prawda? Wink
Jestem zawiedziony niewymienieniem Wojnowskiej. Czyżby potwierdzało się moje spostrzeżenie, że jest genialna, ale na żywo, natomiast słuchając z płyt mam wrażenie, że... No właśnie. Śpiewa. I tyle...
spalding napisał(a):poza tym wynudziłem się słuchając płytę niemiłosiernie
Jak fajnie przeczytać inną opinię! Już te słodkości płynące ze wszystkich stron odnośnie tej płyty przyprawiały mnie o mdłości Wink
Po koncercie został mi w pamięci Michał Łanuszka. Założe się, że jeszcze nie raz o Nim usłyszymy!

PS. Żeby nie było wątpliwości: płyta mi się bardzo podoba (w całości i we fragmentach), wykonanie koncertowe polecam wszystkim, którzy jeszcze nie widzieli, jestem wdzięczny Tolkowi Murackiemu i pełen podziwu, że udało się projekt zrealizować. Jednak niektóre media chyba wzięły sobie za punkt honoru obrzydzenie tych piosenek. Szczególnie "trujka", która potrafi puszczać Andrusa codziennie... Może ktoś uświadomiłby Redaktorstwo, że w tym nurcie powstało ostatnimi czasy kilka płyt nadających się do puszczania przed północą, a nawet nucenia nie tylko przy ognisku.
[size=85][color=darkgrey][i]Jak jest tylko śmiesznie – może być niewesoło[/i]
Edward Dziewoński[/color][/size]
Odpowiedz
Niestety jeszcze nie mam płyty - znam ją tylko z "Gitarą i piórem".
pkosela napisał(a):Po koncercie został mi w pamięci Michał Łanuszka. Założe się, że jeszcze nie raz o Nim usłyszymy!
Ja miałem to samo wrażenie po zeszłorocznych "Balladach" w Niepołomicach - "Margot" w wykonaniu Michała jest po prostu genialne.
Odpowiedz
karmount napisał(a):"Margot" w wykonaniu Michała jest po prostu genialne.
No to po całości: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.lanuszka.pl">http://www.lanuszka.pl</a><!-- m -->
Chyba już wiem, czego posłucham wieczorem Wink

Zdaje się, że to Młoda pierwsza zwróciła moją uwagę na Łanuszkę. Warto czasami słuchać dzieci... *-`-

PS. W "trujce" zaciął się zmieniacz. Właśnie leci trzeci kawałek z "Nohavicy po polsku"... (można słuchać internetowo)
[size=85][color=darkgrey][i]Jak jest tylko śmiesznie – może być niewesoło[/i]
Edward Dziewoński[/color][/size]
Odpowiedz
spalding napisał(a):Pięknie nie pasuje do tej płyty, prawda?
no właśnie Smile chyba dzięki temu mi został gdzieś w głowie Smile
pkosela napisał(a):Jestem zawiedziony niewymienieniem Wojnowskiej.
Nie, no ładnie śpiewa, ładnie. Jak dla mnie może właśnie za ładnie ... Wink
pkosela napisał(a):Po koncercie został mi w pamięci Michał Łanuszka
Przesympatyczny człowiek, bardzo sprawny gitarzysta z profesjonalnym podejściem do sceny... tylko mi jakoś słuchając Michała ....nie iskrzy. Rzecz gustu Smile niczego więcej Smile
"Nic tak nie obnaża słabych punktów poety jak wiersz klasyczny i właśnie dlatego tak powszechnie się od niego stroni."
(Josif Brodski)
Odpowiedz
Po koncercie olsztyńskim jestem powalona Czyżykiewiczem (nic nowego) w utworze "Plebs blues" :wzruszony:
"Radio to cudowny wynalazek! Jeden ruch ręki i ... nic nie słychać." :)
Odpowiedz
Sam nie wiem, czy "Plebs", czy "Mikimaus" zrobił na mnie większe wrażenie na żywo, ale Czyżyka odebrałem, jako rasowego rockmana Wink

PS. Źródła raczej prawdomówne donoszą, że nohavicowy Andrus na trzecim miejscu trójkowej listy! Koniec świata, pani Popiołkowa...
[size=85][color=darkgrey][i]Jak jest tylko śmiesznie – może być niewesoło[/i]
Edward Dziewoński[/color][/size]
Odpowiedz
pkosela napisał(a):Sam nie wiem, czy "Plebs", czy "Mikimaus" zrobił na mnie większe wrażenie na żywo, ale Czyżyka odebrałem, jako rasowego rockmana Wink
Oba są świetne, ale "Mikimauz" wydaje się wprost napisany dla niego - dla tego jednego nagrania warto kupić cały album (co nie znaczy, że tylko dla niego)
pkosela napisał(a):PS. Źródła raczej prawdomówne donoszą, że nohavicowy Andrus na trzecim miejscu trójkowej listy! Koniec świata, pani Popiołkowa...
Andrus nieźle zachowuje ducha oryginału. Napisał też kiedyś swoją wesję "Cieszyńskiej" - "Łódzką" Wink

Pozdrawiam
Z.
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
Zeratul napisał(a):Andrus nieźle zachowuje ducha oryginału. Napisał też kiedyś swoją wesję "Cieszyńskiej" - "Łódzką"
Ciekawy jestem, czy ktoś to odkopie i wyemituje Wink
Podpowiem (podobno różne tuzy tu zaglądają Wink ), że trzeba szukać na płytach "przechowalniowych".
[size=85][color=darkgrey][i]Jak jest tylko śmiesznie – może być niewesoło[/i]
Edward Dziewoński[/color][/size]
Odpowiedz
pkosela napisał(a):
Zeratul napisał(a):Andrus nieźle zachowuje ducha oryginału. Napisał też kiedyś swoją wesję "Cieszyńskiej" - "Łódzką"
Ciekawy jestem, czy ktoś to odkopie i wyemituje Wink
Podpowiem (podobno różne tuzy tu zaglądają Wink ), że trzeba szukać na płytach "przechowalniowych".
Nie tylko - Andrus wydał też swoją płytę "Łódzka - live" (z Grotowskim i Zwierzchowską).
O ile pamiętam były tam dwie wersje kolorystyczne okładki - dla mężczyzn i kobiet, dodatkowo Andrus dołączył swoje zdjęcie paszportowe dla fanów i tarczę do rzutek ze swoim zdjęciem dla antyfanów Wink

Pozdrawiam
Z.
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
Zeratul napisał(a):"Łódzka - live"
Rzeczywiście. Zapomniałem o tej płycie...
[size=85][color=darkgrey][i]Jak jest tylko śmiesznie – może być niewesoło[/i]
Edward Dziewoński[/color][/size]
Odpowiedz
Właśnie wróciłem z koncertu w Korezie. Jeżeli zawsze byłem oczarowany na występach Nohavicy w dużych salach, to kameralny koncert w "Korezie" to był po prostu "odlot". Z przyjaciółmi robiliśmy podchody pod ostravski Parnik ale nie udane i teraz na miejscu w Katowicach mogliśmy usłyszeć Nohavicę w warunkach dla niego stworzonych. Niewielka sala katowickiego teatru "Korez", publiczność, która wiedziała po co tu przyszła i znała jego piosenki i przede wszystkim Nohavica, który idealnie czuł salę i nastrojami sali sterował... To co zawsze jest jego atutem - kontakt z publicznością- tu zostało zwielokrotnione .... Nohavica wczuwając się w nastroje dobierał piosenki odchodząc od typowego repertuaru, koncert był bardziej liryczny, co nie oznacza, że nie było typowego dla niego balansowania pomiędzy skrajnymi nastrojami... Trudno powiedzieć co zrobiło największe wrażenie... może STARÝ MUŽ, czy też przejmujące (o ile bardziej niż spłaszczona wersja Daukszewicza) PANE PREZIDENTE, a może MIKYMAUZ ... Już zarezerwowałem z przyjaciółmi bilety na listopadowy koncert w Korezie" .. Pozdrawiam ciągle pod urokiem
Odpowiedz
Dziś na stronie Nohavicy cały dzień nagrania koncertowe audio/video z różnych koncertów
<!-- m --><a class="postlink" href="http://nohavica.cz/cz/jn/video/tv_jarek.htm">http://nohavica.cz/cz/jn/video/tv_jarek.htm</a><!-- m -->
Odpowiedz
Może trochę odświeżę - będą koncerty Nohavicy w Polsce:

14.kwietnia 2010, godz. 19.00
OLSZTYN, ul. B. Dybowskiego 11 - Centrum Konferencyjno - Szkoleniowe UWM

15.kwietnia 2010, godz. 19.00
GDAŃSK, ul. Długa 57 - Kino NEPTUN

16.kwietnia 2010, godz. 19.00
TORUŃ, ul. Gagarina 11 - Aula Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

17 kwietnia 2010, godz. 20.00
WARSZAWA, ul. Dobra 56/66 - Gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego – Hol Katalogowy

18 kwietnia 2010, godz. 20.00
WARSZAWA, ul. Dobra 56/66 - Gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego – Hol Katalogowy

19 kwietnia 2010, godz. 18.00 i 21.00
KATOWICE, Plac Sejmu Śląskiego 2 - Teatr KOREZ

pozdrawiam, po długiej nieobecności Smile
"...Gdyby piosenek słuchał świat to pewnie by się zmienił,
a mędrcy mądrzy, że aż strach milczeli zawstydzeni..."
Odpowiedz
A "Sarajevo" po germańsku już było?
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.youtube.com/watch?v=dcnIHgvPTgQ&feature=related">http://www.youtube.com/watch?v=dcnIHgvP ... re=related</a><!-- m -->
Odpowiedz
Szykuje się kolejna trasa Nohavicy po Polsce. Cytując za <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.nohavica.cz">www.nohavica.cz</a><!-- w --> :

1.10.2010 godz. 19:00

Dom Kultury "Chemik"

Kędzierzyn-Koźle, Al. Jana Pawła II 27

Koncert w ramach Festiwalu "Wrzosowisko 2010"

Bilety: sprzedaż w miejscu koncertu
2.10.2010 godz. 20:30

Teatr im. Adama Mickiewicza

Częstochowa, ul. Kilińskiego 15

IV MPPI "Przez dotyk"

Bilety: sprzedaż w miejscu koncertu
3.10.2010 godz. 19:00

Ostrowskie Centrum Kultury

Ostrów Wielkopolski, ul. Wolności 2

Festiwal Wszystko jest Poezją

Bilety: sprzedaż w miejscu koncertu
13.10.2010 godz. 20:00

Rotunda

Kraków, ul. Oleandry 1

Bilety: sprzedaż w miejscu koncertu (kosztują 55zł na miejsca na balkonie i 75zł na zwykłe)

oraz: <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.eBilet.pl">www.eBilet.pl</a><!-- w --> , <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.ticketpro.pl">www.ticketpro.pl</a><!-- w -->

dostępne również w sieci EMPIK
14.10.2010 godz. 19:00

Pałac Kultury Zagłębia

Dąbrowa Górnicza, Pl. Wolności 1

Bilety: sprzedaż w miejscu koncertu

oraz: <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.eBilet.pl">www.eBilet.pl</a><!-- w --> , <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.ticketpro.pl">www.ticketpro.pl</a><!-- w -->

dostępne również w sieci EMPIK
15.10.2010 godz. 19:00

Bielskie Centrum Kultury

Bielsko-Biała, ul. Słowackiego 27

Bilety: sprzedaż w miejscu koncertu

oraz: <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.eBilet.pl">www.eBilet.pl</a><!-- w --> , <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.ticketpro.pl">www.ticketpro.pl</a><!-- w -->

dostępne również w sieci EMPIK
16.10.2010 godz. 19:00

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty

Ruda Śląska, ul. Piotra Niedurnego 69

Bilety: sprzedaż w miejscu koncertu

oraz: <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.eBilet.pl">www.eBilet.pl</a><!-- w --> , <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.ticketpro.pl">www.ticketpro.pl</a><!-- w -->

dostępne również w sieci EMPIK
17.10.2010. godz. 19:00

Teatr Muzyczny Capitol

Wrocław, ul. Piłsudskiego 72

Bilety: sprzedaż w miejscu koncertu

oraz: <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.eBilet.pl">www.eBilet.pl</a><!-- w --> , <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.ticketpro.pl">www.ticketpro.pl</a><!-- w -->

dostępne również w sieci EMPIK
Odpowiedz
Ostatnie tegoroczne (2010) polskie koncerty Nohavicy w listopadzie.
Potem roczna lub dłuższa przerwa w koncertowaniu...
Źródło pewne.
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.strefapiosenki.pl">www.strefapiosenki.pl</a><!-- w -->
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaromír Nohavica - Zwątpienie Ozi 3 3,654 08-28-2014, 10:26 AM
Ostatni post: Zbrozło

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości