Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Korespondencja klasowa
Pokrótce:

"znaleziono za obrazem wywrotowe dokumenty, powiedz co ja mogłem na to że nie byłeś ze mną szczery".
Tu chodzi o podziemne wydawnictwa, które kolportowane były w PRL-u, szczególnie w czasie stanu wojennego i po nim. Te wydawnictwa Stach sam rodzicom przysłał ("co drukujesz, przyślij, przeczytamy i my"), kiedy w czasie tzw. karnawału "Solidarności" (od sierpnia 1980 do 13 grudnia 1981) pracował w drukarni (wtedy legalnie wychodziło kilka tytułów, np. Tygodnik "Solidarność"). Cały absurd tej sytuacji polega na tym, że Stach sam te materiały rodzicom przysłał, ale kiedy po wprowadzeniu stanu wojennego znów jak chorągiewka zmienił światopogląd, o tym drobnym fakcie "zapomniał", obciążając ojca, że ten niby sam sobie kłopotu narobił.

"Stach , my z matką wyjeżdżamy jutro stąd, po tym wszystkim już nam tutaj żyć nie dadzą"
W tym wersie chodzi o sugestię, że po wprowadzeniu stanu wojennego nastąpiła emigracja ludzi, którzy byli szykanowani za zaangażowanie w sprawę "Solidarności". Tu Jacek się trochę zagalopował, bo takich sytuacji raczej nie było, a nawet jeśli takie przypadki miały miejsce, to incydentalnie. Wyjeżdżali raczej ci, którym się udało uciec i takich było oczywiście sporo (szczególnie w drugiej połowie lat 80.), ale zmuszania do emigracji w rodzaju 1968 roku nie było. Rozumiem, że lubisz tę piosenkę, ale obiektywnie rzecz biorąc nie należy ona do najwybitniejszych utworów Jacka Kaczmarskiego. Sam Jacek bardzo zresztą jej nie lubił i chciał ją nawet usunąć ze zbiorowego wydania swoich wierszy. Uległ dopiero pod wpływem argumentu, że wielu wielbicieli jego twórczości kupi tę książkę m.in. ze względu na ten utwór. Bardzo ciekawie Jacek o tym mówi w wywiadzie udzielonym Ani Erecińskiej w 1999 roku:

Cytat:Anna Erecińska: Wobec tego czy są piosenki, których Pan już nie lubi?

Jacek Kaczmarski: Tak. Bardzo nie lubię na przykład piosenki, o którą mnie nieustannie ludzie proszą, „Listy syna Polaka do ojca buraka”. To jest korespondencja między takim typowym Polakiem – karierowiczem, a jego ojcem – chłopem. Tam nie ma żadnej głębi, symboliki, tylko dwie, spłycone bardzo, postawy wobec rzeczywistości politycznej. Ona jest być może śmieszna, ale przegadana i nieprawdziwa w fakcie, że chłopak świetnie daje sobie radę, zmienia fronty, a w efekcie na Zachód wyjeżdża uczciwie myślący chłop, porzucając ojcowiznę. Jeśli tak się zdarzało, to tylko w wyjątkowych wypadkach. Poza tym jest też w tej piosence pewien banał w rodzaju myślenia Konopnickiej, że na wsi, u starych ludzi, drzemie jakaś siermiężna, istotna prawda o życiu i trzymaniu się zasad. Być może można było pocieszać się tym w czasach komunizmu, gdzie wieś była ostoją prywatnej gospodarki, albo z perspektywy emigracyjnej. Natomiast jaka jest wieś, wystarczy teraz spojrzeć w wolnym kraju. Ja nie mówię, że tam nie ma takich postaw, tylko że wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane. Ponieważ teraz jestem starszy i ostrożniejszy w sądach, to gdybym miał napisać tę piosenkę, unikałbym schematu i postacie byłyby bardziej skomplikowane w swoich argumentacjach. Ten przykład pokazuje, dlaczego nie lubię tego rodzaju piosenek, które z kolei ludzie bardzo lubią, bo nie trzeba przy nich myśleć. Poza tym było sporo piosenek w czasie mojej pracy w „Wolnej Europie”, kiedy oczekiwano ode mnie komentarzy politycznych na gorąco. Ale ja ich potem nie śpiewałem.

"Jest tu taki jeden major, do wszystkiego mnie przekonał
I powiedział, że rozumie wszystkie moje motywacje,
Ale co mi pozostało - pyta - wrona, co czerwona?
Żeby Polska była Polską ? Bezsensowne demonstracje."

To akurat jest bardzo proste. Stach jako działacz "Solidarności", po 13 grudnia został aresztowany. Ponieważ był to człowiek podatny na demagogię i wpływ innych (co jest zresztą głównym motywem tej piosenki), po raz kolejny szybko dał się przekonać do zmiany światopoglądu - tym razem majorowi (w domyśle) z SB, który na powrót uczynił z niego sługusa reżimu komunistycznego. Major "uświadomił" Stachowi rzekomy bezsens angażowania się w działalność opozycji demokratycznej w Polsce.
Odpowiedz

Wiadomości w tym wątku