Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krew z krwi, czyli szczere gratulacje
Luter napisał(a):
dauri napisał(a):Między mną a liście, kamień i wodę wyrośnie nagle p.l., izolujący mnie od mojej wypowiedzi, a czytelnikom zostanie odebrane prawo do utożasamiania owego p.l. ze mną, choć w mojej wypowiedzi byłem szczery do bólu. I gdzie tu logika?

Po drugie - jak słusznie zauważyła Frida, nie każdy tekst jest literaturą. Po trzecie - przykład: w utworze Testament'95 podmiot liryczny chwyta "za czarne pióro i atrament", by spisać swój testament, podczas gdy skądinąd wiadomo, że autor nie napisał tego utworu piórem z użyciem atramentu. Zauważ również, że choć podmiot liryczny oznajmia wprost, że tym utworem spisuje swój testament, to Testament'95 nie jest testamentem Jacka Kaczmarskiego. Ten ostatni przykład jest również odpowiedzią Przemkowi, który dopytuje się, dlaczego nawet w tym utworze autor i podmiot liryczny to nie to samo.

PS Bardzo miło jest Cię znów czytać.

Stwierdzenie, że nie każdy tekst jest literaturą, to sprytny wytrych. Jeżeli coś nie będzie pasowało do naszej definicji to znaczy, że to nie jest literatura i po krzyku...
Argument, że nie napisał atramentem i piórem oraz że to nie jest testament mimo zapowiedzi jest strasznie cienki...
W życiu też zdarza się czasem używać metafor i innych środków stylistycznych w zwykłej rozmowie. Czy to oznacza, że wówczas to nie my mówimy tylko podmiot liryczny. Czy jeżeli zacznę używać gróźb karalnych posługujac się bardziej wyszukaną stylistyką, to nie można mnie pociągnąć do odpowiedzialnosci, bo to nie ja mówiłem i nie można mnie z tym utożsamiać?

A pytanie dlaczego czytelnikom odbierać prawo do dowolnej interpretacji utworu, to do kogo jest skierowane? Chyba nie do Renka, bo to nie On odmawia tego prawa! To przecież właśnie bezwzględny zakaz utożsamiania p.l. z autorem odbiera, to prawo!
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz

Wiadomości w tym wątku