Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krew z krwi, czyli szczere gratulacje
dauri napisał(a):Między mną a liście, kamień i wodę wyrośnie nagle p.l., izolujący mnie od mojej wypowiedzi, a czytelnikom zostanie odebrane prawo do utożasamiania owego p.l. ze mną, choć w mojej wypowiedzi byłem szczery do bólu. I gdzie tu logika?

Renku,
po pierwsze - dlaczego czytelnikom miałoby być odbierane prawo dowolnej interpretacji? A niech każdy interpretuje sobie jak chce! Co najwyżej można wykazać absurdalność pewnych interpretacji. Na przykład "no to on ich tu chwali" nie jest celną interpretacją wiersza Ornamentatorzy. Podobnie zdanie "w utworze Tradycja Kaczmarski obwinia Polskę szlachecką o wszystkie nasze późniejsze klęski narodowe" jest bzdurą, choć takie interpretacje zdarzały się nawet w pracach magisterskich ocenionych na bardzo dobry. Po drugie - jak słusznie zauważyła Frida, nie każdy tekst jest literaturą. Po trzecie - przykład: w utworze Testament'95 podmiot liryczny chwyta "za czarne pióro i atrament", by spisać swój testament, podczas gdy skądinąd wiadomo, że autor nie napisał tego utworu piórem z użyciem atramentu. Zauważ również, że choć podmiot liryczny oznajmia wprost, że tym utworem spisuje swój testament, to Testament'95 nie jest testamentem Jacka Kaczmarskiego. Ten ostatni przykład jest również odpowiedzią Przemkowi, który dopytuje się, dlaczego nawet w tym utworze autor i podmiot liryczny to nie to samo.

PS Bardzo miło jest Cię znów czytać.
Odpowiedz

Wiadomości w tym wątku