Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
matura z polskiego - temat o Jacku ... plan prezentacji
Witam,
2 miesiące temu jako maturzysta musiałem wybrać temat na ustną prezentację z polskiego ...
wybór padł na temat poświęcony Jackowi Kaczmarskiemu.
Wiem, że było już pełno tematów na forum o prezentacji maturalnej, większość sobie już przyswoiłem Smile ... ale gdy teraz w ferie zabrałem się za pisanie napotkałem kilka problemów.

Przede wszystkim chciałem państwa Wink prosić o ocene mojego planu (bo tyle na razie mam),
o rady, wskazówki dotyczące tematu, o jakieś ciekawsze ciekawostki żeby nieźle wypaść przez te 15 minut :] . Mam nadzieje, że mój plan zgadza się z rzeczywistością o Jacku Kaczmarskim, ponieważ nie mam szczególnie bogatej wiedzy o JK, raczej po prostu słuchałem sobie utwory, chyba nic nie namieszałem.

Więc temat z planem wygląda tak :

TEMAT : Jacka Kaczmarskiego gry z literaturą i sztuką. Przedstaw autorskie komentarze i interpretacje na podstawie wybranych utworów.

Ramowy plan wypowiedzi :

1.Określenie problemu :
a ) Literatura i sztuka jako źródło inspiracji Jacka Kaczmarskiego.
b ) Jacka Kaczmarskiego charakteryzuje duża swoboda interpretacji dzieł literackich; w jego utworach można odnaleźć liczne autorskie komentarze.

2.Kolejność prezentowanych argumentów :

inspiracje literackie :
a) „Pan Kmicic” jako interpretacja Potopu, w której J K podkreśla szlachecką naturę Kmicica, mimo przemiany wewnętrznej.
b) „Lalka Prusa, czyli polski Pozytywizm” streszczeniem 3 tomowego dzieła Prusa; krytyka polskiego Pozytywizmu, którego według J K w gołe nie było.
c) W. Wysocki, który był dla J K nie tylko inspiracją ale i autorytetem. „Epitafium dla W. Wysockiego” - motyw piekła wg. Dantego

inspiracje malarskie :
d) Utwór „Krzyk” wg. obrazu E. Muncha, jako wyraz odczuwanego niezrozumienia oraz indywidualizmu; interpretacja zainspirowana historią kobiety, która popadła w obłęd.
e) „Wojna Postu z Karnawałem” (wg obrazu P. Breughla), który przedstawia obyczaj zetknięcia się dwóch okresów, oraz zainspirowany wydarzeniem politycznym. [ wspomnieć o „Stańczyku” oraz „Arce Noego”, dzieła które jednocześnie stanowią interpretację dzieł malarskich oraz są pretekstem do komentarza wydarzeń politycznych i historycznych.] + natura J K "dusza moja - pragnie postu, ciało - karnawału!"
g) "Ambasadorowie" - inspiracją był ojciec, z którym często odwiedzał galerie; symbolika czaszki

3.Wnioski :
a) Swoista gra Jacka Kaczmarskiego z literaturą i sztuką polegała na umieszczaniu komentarzy do wydarzeń politycznych, społecznych oraz z życia osobistego w utworze będącym pozornie interpretacją dziełem sztuki czy literatury.
b) Historia, literatura, sztuka zawsze fascynowała J K, mimo iż czasem rozczarowywała, stanowiła zawsze poetycką inspirację.

Mam problem, żeby ruszyc z miejsca. Co wypadało by powiedzieć na wstępie ?
Ogólnie przybliżyć postać Jakca Kaczmarskiego czy wspomnieć coś o odbiorze poezji śpiewanej ?? ... hmmm
Co powiecie o wybranych utworach ? Może coś zmienić, coś dorzucić ?
Czy wystarczy, że w prezentacji po prostu rozwinę powyższy plan czy powinienem jeszcze czymś zaskoczyć komisję ? W trakcie rozmowy, polonistka wzróciła mi uwagę na słowo "gry",
chyba coś w tym jest, ale jak to ugryźć? Gdzie tu wg. was ta gra Jacka Kaczmarskiego( chyba to, że grał na gitarze komisji nie zaspokoji Tongue )?

będę wdzięczny za pomoc !
Odpowiedz

Wiadomości w tym wątku