Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak to jest...?
#5
szczurołapka napisał(a):Ostatnio zastanawiałam się nad tym, dlaczego jest takie małe zainteresowanie wśród poważnych badaczy tekstami Jacka.

Zamierzasz kontynuować naukową karierę po ukończeniu studiów?? Możesz przyczynić się do zmiany takiego stanu rzeczy... :] A tak poważnie, kogo nazywasz poważnymi badaczami?? Krytyków literackich? Polonistów uniwersyteckich? I tak nie jest źle, bo mamy Krzysia Gajdę i jego bardzo rzetelną pracę doktorską. Są tacy twórcy, którzy naprawdę powinni wzbudzać uwagę naukowców, a na ich temat nie powstało nic. Rozumiem, że szarych studentów wcale nie zaliczasz do grona poważnych badaczy, a prace magisterskie, nie mówiąc już o takich jak Twoja, rocznych, nic nie mają tu do rzeczy.

szczurołapka napisał(a):[...] moja propozycja nie spotkała się z przychylnym przyjęciem prowadzącego Sad


Jeśli nie chcesz, to nie mów... A studiujesz może na naszej Sztadarowej, Znamienitej, Słynnej śląskiej uczelni??

szczurołapka napisał(a):Większość utworów Kaczmarskiego nie jest zbyt wysokich (ze względów literaturoznawczych) lotów.


Zatem chyba nie znasz większości!! Gdyby inni poeci mogli tak pisać... Podaj jakieś argumenty, aby uzasadnić ten przerażający zarzut. Z pewnością jest jakaś liczba utworów, nazwijmy je "pisanymi na konkretną okazję", które miały stanowić komentarz do bieżących wydarzeń politycznych w PRL, a nawet już w III RP, ale to tylko niewielka część spuścizny Jacka. Większość spośród jego dokonań to wiersze i piosenki głębokie, uniwersalne i piękne. Ogromna ilość inspiracji, korespondencja sztuk w pieśniach Mistrza czy wielość konotacji i aluzji literackich (i artystycznych, ogólniej rzecz biorąc) to sprawa wręcz niespotykana w poezji. Jeśli zarzucasz Jackowi trywialność od strony formalnej, to jeszcze dziwniejsze, bo precyzja i łatwość, z jaką Kaczmarski czerpał ze skarbca środków stylistycznych, czy zdolość przemyślanego (celowego, zamierzonego) pastiszu, też mogą budzić podziw. Twój sąd jest zbyt rygorystyczny i - odnoszę wrażenie - pochopny.

szczurołapka napisał(a):Nie rozumiem dlaczego etykietka "barda Solidarności" przyćmiewa niepolityczną twórczość Jacka...

Nasza w tym rola, aby myślenie o JK jako o bardzie politycznym wyplenić. Widać nie dość się staramy.
W nas jest Raj, Piekło -
i do obu - szlaki!
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  "Warunkiem istnienia demokratycznego państwa jest wolno krolo2000 1 1,606 10-27-2007, 12:53 AM
Ostatni post: Zbigniew
  Jaki jest człowiek? dmgKoks 13 4,567 05-18-2007, 09:18 PM
Ostatni post: dmgKoks
  Czy pozja śpiewana jest Twoim zdaniem interpretacją liryki? jedrek888 4 2,819 03-27-2007, 10:57 AM
Ostatni post: pkosela

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości