Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kołysanka dla Kleopatry
#12
michalf napisał(a):Słuchając 'fore można pomyśleć, że chodzi o słowo "for" a nie "before". Zmienia się wtedy znaczenie z "nim poczujesz..." na "ponieważ czujesz". Użyłbym więc w zamian słowa "till".
Słusznie, ale brzmienie słów 'for' i 'fore', dla anglika jest inne. Chodzi o wyciągnięcie tego 'o', że się tak wyrażę. Może też być 'Till you feel remorse, and pain'. Tylko że 'till' (until) to trochę kolokwialne słowo, uproszczone.
michalf napisał(a):Połączenie "cautious still" nie brzmi dla mnie zbyt zręcznie. Może "But I'm staying still"? Też nie najlepiej. W każdym razie coś z tym wersem w moim odczuciu jest nie tak, chociaz jest oczywiście zrozumiały - ale w poezji chodzi o coś więcej, nieprawdaż? Może użyć zwrotu bliskoznacznego do cautious?
Tu chodziło mi głównie o zachowanie rytmu. Oryginalnie napisałam 'but I bide my time', co w gruncie rzeczy może lepiej by oddało sens 'a ja zwlekam wciąż'.. jak uważasz?
michalf napisał(a):Tutaj brakuje jednej sylaby względem oryginału, "fame" zamieniłbym na "fortune", to załatwia problem rytmu i jest chyba dość bliskoznaczne.
Niestety, w mowie:
fame: sława, renoma.
fortune: dola, los, bogactwo
michalf napisał(a):Jest więcej wersów, gdzie przy próbie śpiewania w zgodzie z oryginałem brakuje sylab. Poza tym akcent melodii nie zawsze współgra ze słowami, co jest wiecznym problemem przekładów, jeszcze większym w drugą stronę - z angielskiego na polski.

Myślę, że przekład wymaga wyszlifowania, ponownego zastanowienia się nad tłumaczeniem niektórych zwrotów, poszukania w miarę możności rymów i kilkukrotnego prześpiewania w zgodzie z oryginałem, żeby wyeliminować braki rytmiczne i poprawić akcenty.
Tak, niestety, angielszczyzna jest znacznie uboższa od polszczyzny. Wersy wymagają więcej słów, by oddać sens oryginału. Popracuje jeszcze na tym, bo tak dawno nie pisałam ani nie czytałam po angielsku, że muszę się znowu 'wczuć' Smile

Dzięki za recenzję Smile
"Chude Dziecko"
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Karel Kryl - Kołysanka Freed 3 3,330 02-04-2010, 07:59 PM
Ostatni post: Elzbieta

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości