Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Festiwal filmów o Wysockim w Koszalinie
#1
5. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych
o Włodzmierzu Wysockim "Pasje według świętego Włodzimierza"
Koszalin, 20-22.01.2007
uroczyste otwarcie i początek projekcji konkursowych - w sobotę 20.01.07, o godz. 10.00, w kinie "Alternatywa" (Plac Polonii 1, siedziba Koszalińskiej Biblioteki Publicznej)


Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie serdecznie zaprasza na jubileuszowy 5. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim "Pasje według świętego Włodzimierza", który odbędzie się w Koszalinie w dniach 20-22.01.2007.
Koszaliński festiwal filmów dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim to impreza absolutnie wyjątkowa. Na jej niepowtarzalny charakter składa się wiele czynników. To jedyny na świecie festiwal filmów o Wysockim. Jedynym jurorem na festiwalu jest... widownia. Uczestnicy festiwalu to zagorzali wielbiciele poety, doskonale znający jego twórczość, błyskawicznie znajdujący wspólny język, dlatego niezależnie od tego, czy na imprezę przyjedzie uczestnik z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Wrocławia, z dalekiego Archangielska, Warny, Los Angeles, czy Tel-Avivu, zawsze nawiążą oni nić porozumienia, która sprawi (i sprawia od dobrych kilku lat), iż impreza odbędzie się w przyjacielskiej, niemal rodzinnej atmosferze.
Na tym festiwalu nie ma blichtru, czerwonych dywanów, snobizmu i patetycznych wystąpień. W kameralnej atmosferze rozmawia się o tym, co naprawdę ważne w twórczości Wysockiego, w prezentowanych filmach i w życiu każdego z nas: o prawdzie, sprawiedliwości, ludzkiej godności, honorze, wolności, odwadze, o Człowieku. Każdego roku do Koszalina nadsyłane są z kilkudziesięciu krajów świata filmy dokumentalne poświęcone historii życia, twórczości i legendzie Włodzimierza Wysockiego, osławionego Hamleta z gitarą, Wielkiego Barda Wolności, idola wielu pokoleń, wybrańca muz i faworyta publiczności, bohatera licznych skandali (także obyczajowych), poety, pieśniarza, aktora teatralnego i filmowego, kompozytora, scenarzysty, przedwcześnie zmarłego charyzmatycznego artysty, którego pieśni słuchają w nabożnym skupieniu niezliczeni wielbiciele w najodleglejszych nawet zakątkach kuli ziemskiej.
Najciekawsze i najlepsze z unikatowych filmów dokumentalnych z różnych stron świata obejrzeć mogą uczestnicy koszalińskiego festiwalu. Jedynym jurorem jest publiczność, która wybiera najlepszy jej zdaniem film festiwalu.
Tegoroczny festiwal będzie imprezą ze wszech miar szczególną i niepowtarzalną. Po pierwsze dlatego, że będzie to jubileuszowa edycja tej niezwykłej imprezy. Po drugie dlatego, że wezmą w nim udział goście z zagranicy - twórcy czterech z prezentowanych w czasie festiwalu filmów, a także wybitni biografowie i badacze życia i twórczości Wysockiego, którzy uczestniczyć będą w panelu dyskusyjnym. Po trzecie wreszcie: w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim "Pasje według świętego Włodzimierza" odbędzie się projekcja odnalezionych przez koszalińskie Muzeum Włodzimierza Wysockiego w archiwach filmowych materiałów produkcji polskiej, które po raz pierwszy zostaną "zaprezentowane światu" właśnie w czasie festiwalu. Pokaz ten stanowić będzie sensację na skalę światową. Specjalnie z tej okazji do Koszalina zjadą znawcy i miłośnicy twórczości Wysockiego z wielu krajów. Ponadto w ramach festiwalu Muzeum Włodzimierza Wysockiego zorganizuje wystawę "Moskiewski Hamlet w Warszawie. 1980", na której zaprezentujemy odkryte przez naszą placówkę fotografie Wysockiego, które po raz pierwszy ujrzą światło dzienne. W programie festiwalu przewidziano także promocję arcyciekawej książki autorstwa Ireny Wysockiej (stryjecznej siostry poety) "Mój brat Wołodia" w przekładzie Danuty Siess-Krzyszkowskiej.
Bardzo interesująco zapowiadają się również projekcje konkursowe. Do przeglądu finałowego po raz pierwszy zakwalifikowały się filmy z Belgii, Kazachstanu i Ukrainy. Po raz pierwszy można będzie posłuchać utworów Wysockiego w języku flamandzkim. Kinematografia rosyjska po raz pierwszy reprezentowana będzie nie tylko przez produkcje z Moskwy i Petersburga, ale również przez mniejsze ośrodki. Rewelacją festiwalu może się okazać bardzo oczekiwany przez wielbicieli poety film "Samarskie losy. Władimir Wysocki" odsłaniający kulisy legendarnych koncertów Wysockiego w Samarze w 1967 roku. Warto zaznaczyć, iż Samara to jedyne miasto na świecie, w którym istnieją aż dwa muzea Włodzimierza Wysockiego (sic!). W programie konkursowym nie zabraknie filmów z krajów, które regularnie reprezentowane są w finale festiwalu (Polski, Rosji, Francji, USA), po paru latach przerwy do finału wracają filmy ze Szwecji i Norwegii.
Jakkolwiek górnolotnie by to nie zabrzmiało, jesteśmy głęboko przekonani, iż nasza działalność adresowana jest nie tylko do "przebywających tu i teraz", ale również do potomnych. Ponad wszelką wątpliwość to, co zaprezentujemy w ramach festiwalu, będzie ważne i interesujące także dla tych, którzy przyjdą po nas...
My mamy szczęście obcować z niezwykłą twórczością Wysockiego już teraz. Podobnej imprezy nie sposób znaleźć nigdzie indziej, ani w Polsce, ani poza granicami naszego kraju, a na kolejną edycję festiwalu trzeba będzie czekać długich dwanaście miesięcy...

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  XIII Festiwal Wysockiego w Koszalinie Marlena Zimna 0 2,131 01-02-2015, 01:30 AM
Ostatni post: Marlena Zimna
  XII Festiwal Wysockiego w Koszalinie Marlena Zimna 0 2,040 12-17-2013, 05:03 PM
Ostatni post: Marlena Zimna
  Wysocki w Koszalinie - festiwal międzynarodowy Marlena Zimna 0 2,062 12-18-2012, 06:20 PM
Ostatni post: Marlena Zimna
  Nowy film o Wysockim. nadzieja 15 8,305 03-02-2012, 10:09 PM
Ostatni post: nadzieja
  Wysocki Jubileuszowy festiwal w Koszalinie Marlena Zimna 0 2,065 01-03-2012, 11:27 PM
Ostatni post: Marlena Zimna
  Wysocki Niezwykły festiwal Marlena Zimna 0 2,019 01-15-2011, 05:59 PM
Ostatni post: Marlena Zimna
  O Wysockim z TV dauri 6 4,636 01-09-2011, 07:36 AM
Ostatni post: czapon
  "Wspominki o Włodzimierzu Wysockim" Simon 2 2,780 07-19-2010, 10:02 PM
Ostatni post: gosiafar
  Wysocki (Zapraszamy na festiwal) Marlena Zimna 1 2,516 02-08-2010, 07:13 PM
Ostatni post: pkosela
  Wysocki Niezwykły festiwal Marlena Zimna 1 1,660 01-26-2009, 09:33 AM
Ostatni post: pkosela

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości