Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"W baśniach śpią prawdziwe dzieje, woda życia nie istni
#10
Fakt, iż w każdej chwili naszego życia możemy umrzeć tłumaczy przecież wszystko najlepiej i najbardziej wyraziście.Skoro umierając, jest duża szansa, że akurat będziemy w trakcie osiągania - spełniania - realizacji---- to nasuwa się wniosek iż tak niepewny i wieloznaczny Sukces może nie następuje wówczas, kiedy już osiągnęliśmy dany cel, lecz jest stanem nieustannym póki chcemy walczyć w imię swoich ideałów, czyli podejmować wyzwania i wysiłek - nieodłączny element prawie każdego dążenia.
Dla mnie to taka oczywistość i właściwie bardzo ważny element filozofii życiowej, że z niepokojem śledziłam tą wymianę zdań, z której jasno wcale nie wynika, iż każdy ma taką swoją wodę życia do której DĄŻY. Czy ona nie istnieje? Nie zgodzę się z tym. Nie mogę. Skoro mówię tu także o moich ideałach, a one są żywe, pulsujące, porywające - czyli muszą być kwintesencją istnieia. Ta woda życia, októrej wy piszecie niczym takim się nie charakteryzuje, jest jakoś dziwnie (paradoksalnie, skoro to Woda Życia) daleka od życia człowieka, niby każdy wie, o co chodzi, ale przecież i tak się do niej ie dojdzie, czyli pozostaje w sferze lepiej lub gorzej przyswojonej abstrakcji.
A to wszystko porażająca bzdura! Jacek i wieeelu innych mądrych ludzi zauważyło, iz każde wrażliwe i szlachetne serce będzie dążyć do Idei wzniosłych pięknych i nawet jeśli obiektywnie nieosiągalnych, to.... tylko obiektywnie, ponieważ nie ma PRAWDZIWEGO dążenia bez gorącej WIARY!!!

[ Dodano: 10 Marzec 2006, 17:29 ]
i jeszcze jedno: "Dziewczyna" Leśmiana mówi o podobnej kwestii ale stosunek podmiotu jest zupełnie różny, wręcz antagonistyczny.

[ Dodano: 10 Marzec 2006, 17:33 ]
I jeszcze pragnę zwrócić uwagę na kwestię jeszcze tutaj nieporuszoną a przecież stanowiącą inny główny temat utoeru (rownorzędny): dlaczego głupi (mądry) Jaś ostatecznie "przegrywa"? Tu wzniosłe ideały, potężne pragnienia, potężniejsze od bogactw materialnych tego świata, sławy i doraźnej przyjemności a tam - dom...
ESTRAGON: Co robimy?
VLADIMIR: Czekamy na Godota.
E.: A, racja.
(cisza)
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kochanowski - opiewanie zalet sielskiego życia? pkosela 4 2,147 05-25-2009, 08:37 AM
Ostatni post: Szaro

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości