Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
prosze o pomoc: sposoby wykorzystania tekstow poetyckich
ja tez zwracam sie z prosba odnosnie mojego tematu maturalnego. otoz brzmi o Confusedposoby wykorzystania tekstopw poetyckich w tworczosci kaczmarskiego. chodzi o teksty poetyckie- czyli wiersze ktore kaczarski spiewal. sporo rzeczy jzu mam, ale jeszcze mam poare pytan i licze na wasza pomoc. jesli chodzi o sposoby to arazie opieram sie na dwoch, po pierwsze to ze jacek czesto wykorzystywal intertekstualnosc i wchodzil w dialogi z tworczoscia innych poetow, umieszcajac w swoich piosenkach cytaty np z norwida (ostatnie dni norwida, ), i podobnie bylo tez z teksami herberta. neiktore piosenki sa zrozumiel jedynie dla tych ktorzy znaja poezje herberta a wiec ciag slow kluczy wyjkorzystywanyc przz niego.- to by bylo jako ten pierwszy posob, a drugi to teksty herberta spiewane w calosci przez jacka jako piosenki. i tak np. sprawozdanie z raju, przeslu7chanie aniola. i po pierwsze, powiedzcie mi czy piosenka mur napwno jest wierszem herberta, bo nie moge znalezc go w zadnym jego tomiku, po drugie czy piosenki odpowiedz i raport z oblezonego miasta, sa dostepne takze w wykonaniu kaczmarskiego z gintrowkim czy spiewa to tylko sam gintroski, bo jesli razem z Jckiem to moglabym to wykorzyatsc. po trzecie, nie za bardzo znam sie na muzyce jako takiej, samej w sobie;.a dobra bylaby analiza wiersza herberta i co z tym zrobil kaczmarski, czyli np. jak przerobil ten wiersz na jezyk muzyczny, co zastosowal zevy oddac np. nastroj wiersza, do tego potzebne by byly umijetnosci z muzyki ktorych ja nie posiadam, badz też w ogole czy jest gdzies dostrzegalna transakcentacja albo artykulacja.., jeszcez o czym myslalam, to wykorzystanie semiotyczne, czyli poprostu wiersze herberta spiewane pzez kaczmarskiego nabieraja innego znaczenia, np. wydzwieku politycznego. co o tym myslicie? a no i jeszcze, jacek spiewal pw. swoje teskty, jest kilka herberta, czy jeszcze jakis poetow mge znalezsc, wiem o sieniawskim- jego sa dziady prawda??. z Bibliografii mam anny baranczak "slowo w piosence" i gajdy "jacek kaczmarski w swiecie tesktow" ciezko znalezsc cokolwiek innego. bardzo prosze o pomoc. moze mcie jakies pomysly jakei jeszcze sa sposoby wykorzystania tesktow. moze ejst ktos, kto moglby rzucic pre wskazowek ze strony muzycznej, jak to interpretowac.. z gory dzikuje. i pozdrawiam aga
Odpowiedz

Wiadomości w tym wątku