Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zapowiedzi do utworów Mistrza
Ja piszę z prośbą i pytaniem.

Prośba: Gdyby ktokolwiek brał zię za opracowywanie wywiadów audio na stronie to prosiłbym, żeby zaczął od "Rozmowy BBC", ponieważ od "Wspomnienia - Gazeta Wyborcza" do "102" "się już opracowywują", a nie chciałbym dublować z kimś wywiadów i niweczyj mojej i czyjejś pracy.

Thanks from the mountain Big Grin

Pytanie:Czy wywiad "z archiwum dźwiękowego Radia Wolna Europa jest opracowany, bo w wykazie Zeratula go nie ma, a lodbrok kiedyś pisał, że opracowane są do "australijskiego" włącznie :?:

Pozdrawiam
A ludzie dziewczynę wśród przekleństw gwałcili
I włosy jej ścięli, i ręce spalili.
Powołał ją Pan na gnój.
Odpowiedz
Bo ktoś się zgłosił, że będzie to robił. No ale chyba zapomniał Smile
Być wciąż spragnionym - to nektar istnienia.
Odpowiedz
No nic. To jeśli się nie odezwie do czasu, aż skończę to co wymieniłem to się za niego (wywiad Big Grin ) wezmę.
Powołał ją Pan na gnój.
Odpowiedz
2DH napisał(a):Pytanie:Czy wywiad "z archiwum dźwiękowego Radia Wolna Europa jest opracowany, bo w wykazie Zeratula go nie ma, a lodbrok kiedyś pisał, że opracowane są do "australijskiego" włącznie :?:
Ja swój wykaz oparłem tylko na informacjach w tym temacie, bo tylko takimi dysponuję Sad - nie wykluczam, że zostało już opracowane coś więcej (zwłaszcza jeśli chodzi o wywiady) dlatego prosiłem o ewentualne uzupełnienie.

Pozdrawiam
Zeratul

[ Dodano: 2005-09-27, 16:52 ]
Zapowiedziana ( :wink: ) dalsza część zapowiedzi ze "Świątecznego Koncertu Życzeń":

"Świąteczny koncert życzeń" (grudzień 1982 r.) - część II (podział "logiczny" - mój)

Dedykacja do "Młodych Niemców snu" ( :wink: )

Życzeń dla wojska i milicji jest tyle, ze nie sposób wszystkich wymienić i przekazać. Znaczna część poza tym, napisana jest językiem, który nie najlepiej brzmi na falach eteru.
Myślimy więc, że najlepiej będzie jeżeli każdemu żołnierzowi Wojska Polskiego i każdemu funkcjonariuszowi MO, ze szczególnym uwzględnieniem elity ZOMO, złożą z osobna życzenia świąteczne ci, którzy się na to odważą albo po prostu: bliscy. Jeżeli w te święta znajdą się ludzie, którzy pogodzą swoją wiarę z tym, co robią ich krewni w mundurach, będzie to tylko dowód, że na nich zasługują. Ci zaś, którzy siłą lub szantażem zmuszeni zostali do wcielenia się w obce skóry, niech przyjmą życzenia odwagi i mocy w rozliczeniu się z samym sobą. Mieliśmy rzadką w dzisiejszych czasach okazję ujrzeć jak na dłoni prawdziwe oblicze naszego życia: kto jest kim, o co walczy i jakimi metodami się posługuje. Nikt albo prawie nikt, nie może dziś w Polsce powiedzieć, że został oszukany, albo po prostu nie wiedział. Każda decyzja podjęta po 13 grudnia, nawet wymuszona, była świadoma. Tłumaczenie, że nic innego nie dało się zrobić, że dobre było, ale się skończyło, że lepiej być czerwonym niż martwym, jak powiedział rak skacząc do wrzątku, jest jedynie potwierdzeniem słuszności rachub okupanta, liczącego na ludzką demoralizację i oportunizm. Tym więc, którzy ze strachu, dla wygody lub przyjemności tworzą aparat przemocy, trudno jest składać życzenia. Niech sami ze sobą walczą i niech walka ta będzie jak najcięższa - jeśli ich na nią stać. Jeśli nie - nikt ich w niej nie wyręczy.

Dedykacja do "Ballady pozytywnej"

Wahającym się co robić w tak niewygodnej dziś dla niezdecydowanych sytuacji nieprzebraną ilość życzeń składają wahający się, czy w ogóle je złożyć, czy nie.
Tym, którzy chcą żyć w Polsce Ludowej reżimu wojskowego, ale wahają się czy by nie wyjechać na Zachód - wahający się życzą, albo może lepiej nie, co następuje:
- zdrowia i szczęścia, względnie: choroby i nieszczęścia w życiu osobistym i zawodowym lub publicznym i amatorskim;
- wytrwałości i wiary albo zniechęcenia i niewiary w wykonywane czynności i reprezentowane opinie lub w niewykonane czynności i brak reprezentowanych opinii;
- lojalności i zaufania względem Polski Ludowej, względnie nielojalności i nieufności wobec Polski Ludowej w oparciu o rzeczywiste osiągnięcia programu reform i wyraźny spadek napięcia społecznego względnie w oparciu o rzeczywistą porażkę programu reform i wyraźny wzrost napięcia społecznego;
- dobrego zaopatrzenia w artykuły codziennego użytku, ewentualnie złego zaopatrzenia w artykuły niecodziennego użytku, bądź dobrego zaopatrzenia w artykuły niecodziennego użytku, ewentualnie złego zaopatrzenia w artykuły codziennego użytku, w zależności od tego, czego komu jeszcze brak.
I na koniec w ogóle wszystkiego, czego tylko wahający się pragną, a ponieważ być może jako wahający się, nie wiedzą czego pragną, więc niczego, względnie tego o czym nie wiedzą, a że wahający się z reguły decydują się na to, co ich zaskakuje czyli na to, co zostało zdecydowane za nich, niech i tak będzie, albo nie.
Niezdecydowanym-niezdecydowani.

Dedykacja do "Wigilii na Syberii"

Kolejne życzenia mają sens symboliczny - skierowane są do tych wszystkich, którzy nie wiedzą, którzy jak rośliny reagują na impulsy świata zewnętrznego nie dbając, czy reakcje ich, składające się w końcu na to, co nazywają życiem tworzą jakikolwiek, w miarę choćby sensowny porządek. Tym, którzy nie wiedzą, że jedni są bici, a inni biją, że ktoś kłamie, chociaż występuje w telewizji, że ktoś kradnie, choć daje im kartki. Tym, którzy nie wiedzą, że w ich imieniu handluje się bronią z kimś, kogo się następnie oskarża o politykę agresji, że w ich miłującej pokój ojczyźnie, szkoli się obce wojska za nienawistne dewizy. Tym, którzy nie wiedzą co jedzą i na czym śpią, kiedy po nich przyjdą, a kiedy o nich zapomną, którzy nie wiedzą co się stało z sąsiadem, co z Edwardem Gierkiem, gdzie są książki Leonida Breżniewa, których nikt nie chce kupić, a co się dzieje z maszynami do szycia, które wszyscy chcą kupić. Tym, którzy nie wiedzą, że stoją w awangardzie zwycięskiego pochodu komunizmu, który leży na składach broni atomowej. Wreszcie tym, którzy nie wiedzą, że trzeba wiedzieć - nikt nie składa żadnych życzeń, gdyż zapewne nie wiedzą również, że w Boże Narodzenie takowe się składa, a bydlątka w stajence mówią ludzkim głosem.

Dedykacja do "Źródła"

Wszystkim ludziom dobrej woli i sprawiedliwego czynu życzymy, aby pozostali sobą.
Oczernionym i pozbawionym prawa do obrony, pobitym i pozbawionym prawa do opieki, wygnanym i pozbawionym dachu nad głową, wyrzuconym z pracy i pozbawionym prawa do wykonywania zawodu za to, że chcieli być sobą, życzymy aby sobą pozostali.
Zapomnianym i wykreślonym z książek, podręczników i ludzkiej pamięci, rozpamiętującym krzywdy i niewidzącym nadziei, samotnym wśród najbliższych i czującym się dobrze pośród obcych, życzymy aby pozostali sobą - pamięć o nich trwa - nie tylko w policyjnych aktach. Nowonarodzonym - nadziei udręczonych rodzin, od których, w zamian za prawo do życia, oczekuje się ślepego posłuszeństwa - życzymy, aby dana im była szansa bycia sobą - cierpienie warte każdej ceny. Umierającym - patrzącym wstecz w obrazy błahe i tragiczne, w anegdoty i historię świata, oglądającym pola bitew i aksamitne gabinety, krew i wino, papier i marmur - życzymy zgody ze sobą - ona łagodzi ból kłamstwa i zdrady - jeśli tylko szczera. Zakłamanym w dobrej wierze, Wallenrodom sumienia, architektom nieskończonych kamuflaży, Tezeuszom aluzji i archiwariuszom masek, życzymy niespodziewanego zwierciadła, by szminką albo krwią mogli spisać szybki bilans, zanim nie jest za późno. Wszystkim, którzy nie poddali się pokusie marszu w zwartych szeregach, w dźwięku trąb i łopocie sztandarów, które podobne do własnych, wrogim wiatrem szarpane, którzy wybierają ciemne zaułki i nagłe zakręty, aby zgubić cień, którzy żyją w niepewności następnej chwili za to, że nie chcieli stratować jej równym krokiem plutonów, życzymy gruntu pod nogami i jasności widzenia - niech pozostaną sobą. Wszystkim ludziom dobrej woli i sprawiedliwego czynu.

-----------------------

Pozdrawiam
Zeratul

P.S.1 To już wszystkie zapowiedzi z tego koncertu Big Grin
P.S.2 W najbliższym czasie zabiorę się za te z "Przechowalni 1997" :]
P.S.3 W załączniku jak zwykle to samo w ISO
[size=85][i]Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowa
Kończyła się na gardle - które ma się jedno;
Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,
A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.[/i][/size]
Odpowiedz
Narazie jest tylko do wywiadu z 5-10-15, bo się o mnie uczelnia upomniała, ale sukcesywnie prę do przodu
Powołał ją Pan na gnój.
Odpowiedz
Dzięki 2DH Smile . Ale oprócz rozmowy z 5-10-15 tam są jeszcze inne rzeczy. To wspomnienie z Wyborczej to już bodajże jest na stronie. Czy reszta rzeczy jest z audycji radiowej "Barykada z papieru i tuszu"? Ja nie mogę tego odsłuchać w tej chwili więc trudno mi sprawdzić, ale zdaje się, że właśnie w tej audycji były wykorzystane fragmenty różnych wywiadów Mistrza? Co to jest ten Telemagazyn? Nie ma datowania tej rozmowy... Jakbyś mógł bardziej opisowo podejść do tematu byłbym wdzięczny Smile . Pozdrawiam
Odpowiedz
Mógłbym bardziej opisowo, gdybym miał bardziej opisowe informacje Big Grin Wszystkie nagłówki mają swoje odpowiedniki w nagłówkach wywiadów audio na stronie, więc wszystko co mogę zrobić to uzupełnić je o opisy tych wywiadów umieszczone na stronie. Nic ponadto niestety nie wiem Sad

Wspomnienie - Gazeta Wyborcza - Wspomnienie o Jacku pobrane z <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.gazeta.pl">www.gazeta.pl</a><!-- w -->

14.IV.2004 - Wspomnienia z Programu I Polskiego Radia (różne wywiady) Podziękowania dla Kuby Mędrzyckiego. (to nie jest wywiad "Barykada z papieru i tuszu", ale wchodzi on w skład tej audycji, a przynajmniej jego fragmenty)

telemagazyn - wywiad w postaci pliku mp3 znaleziony na stronie <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.telemagazyn.com">www.telemagazyn.com</a><!-- w -->. Wywiad powstał w 2001 roku podczas promocji albumu "2(5) lat później" (pan który go prowadzi nosi nazwisko bodajże Mikulski, ale to tylko przypuszczenie, bo tak zatytuowane było mp3, które pobrałem)

Wywiad w 5-10-15 - na ftp umieścił Przemek (docent) (nie mam pojęcia o co Ci chodzi z tym, że oprócz 5-10-15 tam jest coś jeszcze Big Grin)

Pozdrawiam
Powołał ją Pan na gnój.
Odpowiedz
Chodziło mi o to co rozpisałeś powyżej opisu 5-10-15 Smile . Teraz już wszystko jasne. Jeszcze raz dzięki Smile .
Odpowiedz
To ja coś może z tej "kasety nieoficjalnej", którąnie dalej jak wczoraj pobrałem z megaupload... Podaję w miarę możności wiernie Wink
Kropki w nawiasie oznaczają wypowiedź zupełnie dla mnie niezrozumiałą, "wtopioną" w szum taśmy itp.

1.Ballada o powitaniu:
Puść, puść Wink (...)Tak zwane teksty pomiędzy piosenkami, czyli komentarze, wstępy, grepsy nie są moją specjalnością także będę się ograniczał do minimum. W związku z tym - dłuższe przerwy pomiędzy piosenkami (...). Na początku taka ładniejsza(?) piosenka, jeszcze wspomnienie z liceum: "Ballada o powitaniu".

2. Przedszkole:
Teraz jeszcze troszkę dawniej (eekh, eekh) ze wspomnieniami...

3.Ballada o ubocznych skutkach alkoholizmu
-JK: Teraz...
-GŁOS: To było dawno, nie?
-JK: Bardzo (śmiech z sali)
Piosenkę, którą w siedemdziesiątym drugim roku... to znaczy treść... temat zaczerpnąłem w '72 roku z podsłuchanej rozmowy w pociągu. (...???) Nazwałem ją "Balladą o ubocznych skutkach alkoholizmu" i jakieś tam zwroty gwarowe również są zaczerpnięte z tej podsłuchanej rozmowy.

4.Ballada o poczekalni

Zaśpiewam teraz piosenkę troszkę inną w nastroju, ale która kiedyś została potraktowana jako piosenka turystyczna, studencko-turystyczna. W takim duchu też - "Ballada o poczekalni"

7.Ballada o kosmonautach

Chciałbym zaśpiewać piosenkę, którą napisałem cztery lata temu już (śmiech), z tym, że została zaktualizowana ostatnio, przypadkiem zupełnie, przypuszczam... "Ballada o kosmonautach". (śmiech z sali gromki, donośny)

8. Trzy listy (Korespondencja klasowa)
Chciałbym zaśpiewać teraz taką piosenkę... Skorzystam z kartki (...), bo jest bardzo długa, nie chcę się pomylić. Została napisana na szkoleniu wojskowym, dlatego jest taka długa. Nazywa się "Trzy listy" i są to rzeczywiście trzy listy: list studenta do swojego ojca, odpowiedź ojca i ponownie list studenta, po pewnym czasie. Była odczytywana niejednokrotnie jako piosenka skierowana przeciw studentom pochodzenia wiejskiego mieszkających w akademikach, oczywiście jest to absurd. Oficjalnie dementuję(???...). "Trzy listy".

9. Pamiętnik znaleziony w starych nutach

"Pamiętnik znaleziony w starych nutach" Smile

10. Ballada feudalna
Może teraz zaśpiewam... Cztery piosenki, które się ułożyły w jakiś sposób w całość, to znaczy najpierw był to tryptyk, tóry sobie nazwałem roboczo: "Narodowy taniec śmierci", do tego doszła czwarta piosenka, ostatnia. Pierwszą częścią owego tryptyku jest "Ballada feudalna", dedykowana Czesławowi Miłoszowi, z tego powodu, że powstała ona bezpośrednio z inspiracji poezji Miłosza śpiewanej przez mojego przyjaciela z klubu "Remont", Staszka Klawego.

11. Ballada o spalonej synagodze
(...) "Ballada o spalonej synagodze".
-GŁOS: Poczekaj sekundę, on (...)

12. Krajobraz po uczcie
I trzecia część tryptyku - nazywa się "Krajobraz po uczcie" i jest (...) pracy magisterskiej.

13. Wąwóz (Źrodło)
I ostatnia część... to jest.. z tego cyklu - ostatnio napisane - "Wąwóz".

14. Encore, jeszcze raz, encore.
Kilka piosenek, które powstały jako interpretacja obrazu. Pierwsza z nich jest to ballada pod tytułem "Encore, jeszcze raz, encore" wg obrazu Fiedotowa... Z XVIII wieku malarz, dosyć (...?) się. Tytułem obrazu jest "Encore jeszczie(?) raz, encore, jeszczie raz", co wykreśliłem... zamieniłem na "jeszcze raz", ponieważ kojarzyło się z inną piosenką. (śmiech gromki z sali)

18. Świadkowie :Smile
Teraz zaśpiewam piosenkę, która powstała.. której konstrukcja oparta została na pomyśle telewizyjnego programu "Świadkowie", składa się z wypowiedzi telewizyjnej i czterech listów oraz refleksji, z tym, że oczywiście jej kanwa... jej podstawa, podobnie jak podstawa programu telewizyjnego "Świadkowie" jest... jest faktem autentycznym... czy tam...(śmiech gromki)

19. Nie lubię
Piosenki, które pisałem... to takie dosyć wolne tłumaczenia Wysockiego lub raczej interpretacje jego pomysłów. "Nie lubię".

21. Przybycie tytanów
Na koniec... taki optymistyczny akcent będzie (śmiech donośny, niski)...

23. Ballada o okrzykach

Tę piosenkę napisałem w ’74 roku we Fromborku... „Ballada o okrzykach”

24. Księga kolejna
-GŁOS: Jacek, może Brela...
-JK: (...) coś (nie?) swojego, to zaśpiewam tylko jedną piosenkę, która była bezpośrednim źródłem inspiracji do napisania "Ballady o spalonej synagodze"... utwór, który się nazywa "Księga kolejna".

25. Ciężki deszcz
-JK: (głosem grząskim Wink )
(...) tłumaczenie z Dylana, też dosyć dawno napisane(?). Już naprawdę na sam koniec. Piosenka nosi tytuł "Ciężki deszcz"

pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz
Michal napisał(a):i jest (...) pracy magisterskiej.
streszczeniem albo streszczeniem mojej. tak mi się wydaje
[b][i][size=75]ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají[/b][/i][/size]
Odpowiedz
Dzięki Michale za wykonaną - ciężką aczkolwiek miłą pracę Smile . Pozdrawiam
Odpowiedz
Pomyslalem sobie ze moze jednak warto to spisac, ze wzgledu na szczegoly dotyczace zawartosci przemowienia...

BALLADA POZYTYWNA

Cytat:Piosenka napisana w sty... w grudniu 82 roku, po przemówieniu noworocznym prymasa Glempa w którym ów powiedział iż oto trzecia... trzecie święta Bożego Narodzenia upływają w naszym kraju w atmosferze niepokoju i napięć społecznych, tym samym sytuując w jednym szeregu święta Bożego Narodzenia roku 80ego (w dwa miesiące po zarejestrowaniu „Solidarności”), święta Bożego Narodzenia roku 81ego (w tydzień po wprowadzeniu stanu wojennego) i święta Bożego Narodzenia roku 82ego (gdy stan wojenny miał się w najlepsze... dążył w najlepsze ku swoim szczytowym formom).
Ja pod wpływem tego przemówienia prymasa postanowiłem przestać pisać pamflety i paszkwile na ludową ojczyznę i włączyć się w nurt... w ogólnoświatowy nurt na rzecz ugody narodowej w kraju. A ponieważ ludzie ktorzy do tego nurtu należą uważają że najlepszą drogą do ugody narodowej w kraju jest instruowanie Polaków jak się mają zachowywać więc moja piosenka również nosi charakter instruktarzu i łatwą dla ucha formę rosyjskich czastuszek.
QUASIMODO

Cytat:Kontynuacja tematu, piosenka pod tytułem „Quasimodo”. Opis rysunku Boulangera przedstawiającego postać ze znanej powieści Victora Hugo „Katedra Marii Panny w Paryżu”, garbusa który uwiesił się na dzwonie aby dzwon nie zabrzmiał, nie bił, tylko dlatego że u sznura stoi wróg.

(jesień 1983)

PS: Czy temat "Zapowiedzi" nie powinien byc raczej w dziale "Ciekawostki" ?
"Myślę, więc nie ma mnie
na forum Mój adres
skonfiskowano Mówię
tak to ja jeszcze ja Poznaję
Co słychać Ano po staremu"
[Jerzy Ficowski]
Odpowiedz
Powinien.
Znajdzie się słowo na każde słowo
Odpowiedz
Przypomnialo mi sie cos jeszcze :

Jedyne zamieszczone na Witrynie (dzial Tworczosc) wypowiedzi JK nt piosenki „Mlodych Niemcow sen” pochodza z lat 90ych : zrodlem natchnienia miala byc jakas para zakochanych, pieszczacych sie pod okiem poety, w tym samym przedziale itd itp. Troche kojarzy mi sie to z „obsikiwaniem wlasnego pomnika barda Solidarnosci” z tamtych lat, ale pewnosci nie mam.

W latach 80ych, podczas koncertow, JK zapowiadal ta piosenke inaczej.

Nie wiem ktora wersja jest prawdziwa (byla juz jakas dyskusja na forum na ten temat). Ale postanowilem wypelnic istniejaca luke, spisujac takze to:

MLODYCH NIEMCOW SEN

Cytat:W marcu tego roku jadąc na koncerty do Niemiec spędzałem podróż z grupą zachodnioniemieckich żołnierzy na przepustce, w pociągu. I razem piliśmy, śpiewalismy; potem kiedy posnęli nasunęły mi się następujace refleksje ktore nazwałem „Sen Młodych Niemców albo igraszki Historii”.
(jesień 1983)
"Myślę, więc nie ma mnie
na forum Mój adres
skonfiskowano Mówię
[Jerzy Ficowski]
Odpowiedz
thomas.neverny napisał(a):zrodlem natchnienia miala byc jakas para zakochanych, pieszczacych sie pod okiem poety, w tym samym przedziale itd itp.

Ale ta opowiastka dotyczyła utworu Przejście Polaków przez Morze Czerwone. No ale sceneria przedziału kolejowego jest rzeczywiście wspólna.
Odpowiedz
Jacek Kaczmarski napisał(a):piosenka pod tytułem „Quasimodo”. Opis rysunku Boulangera przedstawiającego postać ze znanej powieści Victora Hugo „Katedra Marii Panny w Paryżu”, garbusa który uwiesił się na dzwonie aby dzwon nie zabrzmiał, nie bił, tylko dlatego że u sznura stoi wróg.

Hmmmm, a ma ktoś namiary na ów rysunek?
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Luter napisał(a):
thomas.neverny napisał(a):zrodlem natchnienia miala byc jakas para zakochanych, pieszczacych sie pod okiem poety, w tym samym przedziale itd itp.

Ale ta opowiastka dotyczyła utworu Przejście Polaków przez Morze Czerwone. No ale sceneria przedziału kolejowego jest rzeczywiście wspólna.

Jest (tak w kazdym razie zapewnial pan JK w roku 1995...Undecided ) wspolna dla az trzech tytulow :

Cytat:Z rozmowy z Grażyną Preder, Pożegnanie barda, wydawnictwo Nitrotest, Koszalin 1995

Jest taka zabawna anegdota, jak powstało "Przejście Polaków przez Morze Czerwone", "Młodych Niemców sen" i jeszcze jakaś piosenka, bodajże trzecia "Obława". Otóż jechałem nocnym pociągiem do Kopenhagi, kuszetką, a oprócz mnie w przedziale było dwoje zakochanych młodych Szwedów, którzy bez przerwy ściskali się, pieścili, stękali, wzdychali. I mnie to tak podrajcowało , że nie mogłem spać. Włączyłem sobie lampkę i pisałem całą noc.
"Myślę, więc nie ma mnie
na forum Mój adres
skonfiskowano Mówię
[Jerzy Ficowski]
Odpowiedz
thomas.neverny napisał(a):Jest (tak w kazdym razie zapewnial pan JK w roku 1995...Undecided ) wspolna dla az trzech tytulow

I tu dochodzimy do słowa JK przeciwko słowu JK. Moim zdaniem ważne jest tu kryterium czasu. Bardziej wiążące są te wypowiedzi JK, które dotyczą sytuacji stosunkowo nieodległych. Wspomnienia po latach - zwłaszcza dotyczące szczegółów dla JK mało istotnych - często są nieścisłe. Z drugiej strony opowieść o podróży z niemieckimi poborowymi - choć pochodzi z tamtych czasów - jest nośna, więc mogła być wykoloryzowana na użytek zapowiedzi do piosenki.
Odpowiedz
Przemek napisał(a):Hmmmm, a ma ktoś namiary na ów rysunek?
Kiedyś znalazłem coś, co odpowiada opisowi (ale bez gwarancji):

[Obrazek: notre_dame_quasimodo.jpg]
Odpowiedz
Chyba nazwisko autora za krótkie (o ile dobrze dostrzegłem).
"Wszyscyśmy z płócien
Rembrandta:
To tylko kwestia
Światła ; "
Odpowiedz
Przemek napisał(a):Chyba nazwisko autora za krótkie (o ile dobrze dostrzegłem).
Tak (o ile jest to nazwisko twórcy). Możliwe też, że Kaczma się pomylił w nazwisku autora. Louis Boulanger przyjaźnił się z Wiktorem Hugo i wykonał wiele prac związanych z jego twórczością, więc Kaczmar mógł ulec sugestii.
Odpowiedz
Ten rysunek z tego co udało mi się wyszukać pochodzi z wydania Notre-Dame de Paris : 1482 (Nouvelle édition illustrée) / par Victor Hugo, E. Hugues ([Paris]). Nie jest on autorstwa Boulangera (w tym wydaniu jest tylko jedno jego dzieło, niezwiązane z fragmentem opisanym w utworze). Znalazłem w nim jeszcze jeden rysunek, który mniej więcej pasuje:

[Obrazek: quasimodo2.jpg]

Wydanie to można obejrzeć tutaj; na ostatnich stronach jest spis autorów ilustracji.
Odpowiedz
żbik napisał(a):Notre-Dame de Paris : 1482 (Nouvelle édition illustrée) / par Victor Hugo, E. Hugues ([Paris])
Data chyba deczko stara? ;(
Odpowiedz
Za to wydanie nowe!
Odpowiedz
Ten pełny tytuł wziąłem z indeksu bibliotecznego Gallica; na stronie czwartej pod tytułem jest zapisana ta data w systemie rzymskim (rok, w którym rozpoczyna się akcja) Smile Wydanie jest chyba z 1876-1877.
Odpowiedz