Forum o Jacku Kaczmarskim
Pogrzeb Jerzego Menela 13.12 na Starych Powązkach - Wersja do druku

+- Forum o Jacku Kaczmarskim (https://kaczmarski.art.pl/forum)
+-- Dział: Gintrowski, Łapiński, Wysocki i inni (https://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Poeci i Bardowie (https://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+--- Wątek: Pogrzeb Jerzego Menela 13.12 na Starych Powązkach (/showthread.php?tid=3583)Pogrzeb Jerzego Menela 13.12 na Starych Powązkach - dauri - 12-11-2006

Cytat:ZMARŁ JERZY MENEL

W nocy z 22. na 23. listopada 2006 r. zmarł nagle w Belgii na wylew krwi do mózgu nasz kolega Jerzy Menel - znany tłumacz, literat, autor tekstów, jeden z założycieli Stowarzyszenia Literacko Muzycznego "Ballada". Był autorem niezliczonej liczby tłumaczeń zagranicznych bardów, m.in. Brassensa, Brela, Cohena, Dylana, Contego; współpracował z wieloma artystami z kręgu piosenki literackiej, m.in.: Janem Jakubem Należytym, Mariuszem Lubomskim, Mirosławem Czyżykiewiczem, Justyną Bacz, Andrzejem Ozgą; publikował swoje artykuły dotyczące znaczących postaci światowej piosenki autorskiej oraz tłumaczenia tekstów piosenek m. in. w "Radarze" i "Akcencie"; jego tłumaczenia znalazły się na wielu płytach oraz w wielu spektaklach teatralnych; był skarbnicą wiedzy dotyczącej światowych bardów. Pod tym względem należał do wąskiego grona ludzi niezastąpionych. Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jego - jakże przedwczesnej - śmierci.

Pogrzeb Jurka odbędzie się w środę 13 grudnia na Starych Powązkach. Rozpocznie go msza w kościele św. Karola Boromeusza o godz. 14:00.

Piotr Bakal
prezes SLM "Ballada"
źródło: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.ballada.pl">http://www.ballada.pl</a><!-- m -->

Od siebie dodam, że miałem okazję spotkać Jurka parę razy. Był człowiekiem niezwykle sympatycznym, życzliwym i skromnym, a Jego przekłady Brassensa - znakomite.

Pozdrawiam
Dauri