Forum o Jacku Kaczmarskim
Wspomnienie o Jacku Kaczmarskim w drugą rocznicę Jego śmierc - Wersja do druku

+- Forum o Jacku Kaczmarskim (http://kaczmarski.art.pl/forum)
+-- Dział: Różności (http://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Szkoła (http://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Wątek: Wspomnienie o Jacku Kaczmarskim w drugą rocznicę Jego śmierc (/showthread.php?tid=2513)

Wspomnienie o Jacku Kaczmarskim w drugą rocznicę Jego śmierc - Tomek_Ciesla - 04-03-2006

Z racji mojego zainteresowania twórczosią i życiem Jacka, dostałem od mojej polonistki pracę, na temat życia i twórczości Mistrza z okazji II rocznicy śmierci. Nie chciała sprecyzować dokładniej tematu, chcąc pozostawić mi w tej sprawie wolną rękę. Co radzicie mi zamieścić w tej pracy (jest to prezentacja na forum klasy około 20 minut)? Z góry dziękuję za pomoc Big Grin

Pozdrawiam,
Tomek

- mejdejo - 04-03-2006

dostałem podobną - zracji zainteresowania i z racji, że ktoś to musi zrobić, "bo Kaczmarski jest w programie nauczania" Wink
wybrałem tak:
Mury (niestety)
Przedszkole
Przejście Polaków Przez Morze Czerwone
Powrót Sentymentalnej Panny S
i jeszcze będę o Solidarności mówił, bo to co przygotuję o JK ma się tyczyć Solidarności i tamtego okresu

- Tomek_Ciesla - 04-03-2006

myślę że na miejscu byłoby zaprezentowanie drzewa genealogicznego i jeszcze paru bardziej osobistych piosenek, tylkoże w tym momencie poza balladą o windzie nie przychodzi mi żadna do głowy...

- mejdejo - 04-03-2006

Wędrówka z Cieniem?

tak... jeszcze może być szklana góra, testament '95, nie lubie... tylko które z tego wybrać Wink Poza tym znacie może jakieś ciekawe zdarzenia z życia, a szczególnie z młodości Mistrza, co by nie nudzić kolegów? (tylko nie odsyłajcie do szkolnego przyjaciela Wink )

- mejdejo - 04-03-2006

Tomek_Ciesla napisał(a):co by nie nudzić kolegów
i tak ten temat ich zanudzi Wink powiedz o tym jak skroili flaszki od zmarłego profesora - na pewno się w klasie spodoba Wink

:rotfl: nie wiem czy po ostatniej wycieczce to kogoś u mnie w szkole rozbawi ale zaryzykuję Wink

- mejdejo - 04-03-2006

miłe wspomnienia z wycieczek Smile) a raczej ich brak Tongue dziwnie znajome, ale to :offtopic2: Tongue

- tarkun - 04-03-2006

Mam podobną prace do wykonania, ale z własnego wyboru w ramach tzw. "pracy rocznej" na temat związany z kulturą XX wieku. Ja szykuję prezentację multimedialną w której wykorzystam fragmenty video koncertów Jacka, pewnie kilka wycinków z wywiadu (Kosmopolak) i fragmenty wrocławskiego koncertu Galeria. Proponuję Wam podobną rzecz, szczególnie jeśli szkoła dysponuje rzutnikiem cyfrowym! Jeszcze jedna rada - jeśli chcecie aby Kaczmarski został przez większość przynajmniej w połowie zrozumiany przez klasę to proponuję przygotować ksera z tekstami wykorzystanych utworów, to znacznie ułatwia prowadzenie dyskusji na ów temat.

Co do Solidarności i ogólnie komunizmu myślę, że świetnie nadawałoby się "A my nie chcemy", jeszcze jeśli się dysponuje "Ostatnim dzwonkiem" to pokazanie tego w formie video to strzał w dziesiątkę ;-)
BTW myślę, że od tej solidarności troszkę można się jednak odsunąć chociażby obalając mit, że Kaczmarski to tylko "komuna"! Proponuję np. jakże nam bliski "Postmodernizm"! Wink

a mógłbyś mi przesłać te koncerty albo ich kawałki - coś z tego bym sobie do tej pracy wybrał Wink A co do tego mitu to wystarczy puścić cokolwiek z "Między Nami" Wink

- mejdejo - 04-03-2006

tarkun napisał(a):jeśli chcecie aby Kaczmarski został przez większość przynajmniej w połowie zrozumiany przez klasę to proponuję przygotować ksera z tekstami wykorzystanych utworów, to znacznie ułatwia prowadzenie dyskusji na ów temat.
nie liczę na krztę zainteresowania toteż nie będę bawił się w takie udogodnienia.
Wiem, że takie przedstawianie JK jako "komunę" to bzdura, ale jeżeli chciałbym coś innego zrobić to po pierwsze mało czasu, po drugie program tego nie przewiduje, a ja mam zrobić Solidarność (oczywiście nie omieszkam się wygarnąć autorom podręcznika za "barda solidarności" Tongue), a przy podejściu mojej klasy o języka polskiego nawet nie mam zamiaru się wysilać i przygotowywać bardziej szczegółowo Wink

- tarkun - 04-03-2006

mejdejo napisał(a):a przy podejściu mojej klasy o języka polskiego nawet nie mam zamiaru się wysilać i przygotowywać bardziej szczegółowo Wink
- wyrazy współczucia mejdejo.. Wink
Tomek_Ciesla napisał(a):a mógłbyś mi przesłać te koncerty albo ich kawałki - coś z tego bym sobie do tej pracy wybrał A co do tego mitu to wystarczy puścić cokolwiek z "Między Nami"
- jak najbardziej mógłbym, odezwij się na gg (często jestem niewidoczny) lub emailowo. Z całą płytką "Między nami" masz rację, ale myślę, że "Postmodernizm" chyba jest w stanie trafić do najbardziej anty-poetycko nastawionych uczniów Wink

Pozdrawiam!

- Michal - 04-10-2006

Proponuję wykorzystać "Wyznanie Kalifa, czyli o mocy baśni" Smile nie zanudzi, a wniesie coś nowego do utartego wizerunku JK, którego (jako, że utarty) nie ma sensu powielać, w nieskończoność eksploatując (z całym szacunkiem) Mury, Przedszkola i Źródła...
tarkun napisał(a):myślę, że "Postmodernizm" chyba jest w stanie trafić do najbardziej anty-poetycko nastawionych uczniów Wink
Jeśli mówimy o anty-poetycko nastawionych uczniach, to świetny byłby "Hymn wieczoru kawalerskiego" Smile Możesz zrobić część wstępną, powiedzmy, na przerwie, żeby wzbudzić ciekawość potencjalnie znudzonych kolegów (coś z "Bankietu", jakiś "Kamboj" czy "Kalwaria Blues" Wink )
A tak w ogóle to polecałbym przynajmniej jeden bardziej poetycki utwór - polonistka chyba też ma być zadowolona, nie? Wink
Pozdrawiam

- mejdejo - 04-11-2006

Osbiście to ja już po lekcji pokazowej jestem. Wybrałem to o czym chyba gdzieś pisałem : Mury, Zbroja, Przejście Polaków Przez Morze Czerwone, Powrót Sentymentalnej Panny "S".
Nie mnie oceniać czy była zadowolona polonistka, ale ocenka wpadła Smile W wyborze tekstów aż się prosił "Blues przy pustym stole" :rotfl:

- ann - 04-11-2006

mejdejo napisał(a):Nie mnie oceniać czy była zadowolona polonistka
Polonistka polonistką - a klasa?

- mejdejo - 04-11-2006

w klasie tylko jedna osoba poza mną toleruje JK (tzn jedna toleruje, bo ja to coś więcej niż toleruję Smile) ) jest część klasy która :walkman: takiej muzyki słucha i od tej części odbiór jest jednoznaczny i jest jeszcze część, która jest obojętna (albo nie powie, że im się to nie podoba - traktują to jako kolejną lekcję polskiego) Jednym zdaniem - miałem cicho na lekcji, wszyscy słuchali potulnie i wydaje mi się, że kilka osób zainteresowałem