Forum o Jacku Kaczmarskim
Proza Wysockiego - Wersja do druku

+- Forum o Jacku Kaczmarskim (https://kaczmarski.art.pl/forum)
+-- Dział: Gintrowski, Łapiński, Wysocki i inni (https://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Poeci i Bardowie (https://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Dział: Włodzimierz Wysocki (https://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=30)
+---- Wątek: Proza Wysockiego (/showthread.php?tid=2367)Proza Wysockiego - DayneTane - 02-27-2006

Z pewnością wielu użytkowników forum ma za sobą lekturę "Opowieści o dziewczynkach" Włodzimierza Wysockiego, może ktoś zechciałby się wypowiedziec na jej temat??


- Artur - 03-04-2006

Raczej niewielu... Wink


- pgawliczek - 03-04-2006

DayneTane napisał(a):Z pewnością wielu użytkowników forum ma za sobą lekturę "Opowieści o dziewczynkach" Włodzimierza Wysockiego, może ktoś zechciałby się wypowiedziec na jej temat??
Zdarzyło się kiedyś przeczytać te kilkadziesiąt stron. Nie mogę zbyt dużo powiedzieć, co do imion postaci, ale książka bardzo ciekawa. Ciemna obyczajówka rosyjskiego środowiska artystycznego. Najbardziej podoba mi się rozwiązanie demitologizacji swojej postaci. Aktora, artysty, którego twórczość nie pasuje w ogóle do zawodu, w jego powszechnym odbiorze. A tak poza tym to bardzo fajna, ale strasznie smutna historia tej dziewczyny.
PS
Wyczytałem kiedyś, że Wysocki strasznie poważnie podchodził do swojej twórczośći prozatorskiej i ten fragment zawarty w "Opowieści o dziewczynkach" miał być powieścią. Niestety do tego nie doszło.
Szczerze polecam przeczytanie tych około 50 stron, nawet w samym kontekście biograficznym Wysockiego, bo to, chyba się ze mną zgodzą ludzie, którzy czytali, on jest aktorem z książki.
Pozdrawiam
Paweł


- DayneTane - 03-06-2006

pgawliczek napisał(a):Wyczytałem kiedyś, że Wysocki strasznie poważnie podchodził do swojej twórczośći prozatorskiej i ten fragment zawarty w "Opowieści o dziewczynkach" miał być powieścią. Niestety do tego nie doszło.
"Początek powieści, szkic powieści czy początek szkicu powieści? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast z relacji przyjaciół, że prozę tę traktował bardzo poważnie" (od wydawcy).

Mnie się bardzo podobało, tylko mam niedosyt.


- Karol - 11-20-2007

Dopiero teraz znalazłam ten wątek. Cóż, mogę zgodzić się, że ten szkic pozostawia niedosyt - mało. Chociaż może rozpisany na więcej stron mógł okazać się mało interesujący Wink. Pewnie przemawia przeze mnie przesyt obecnością w najnowszej literaturze takich "historii z marginesu", patologicznego, epatującego brzydotą w każdym aspekcie funkcjonowania. Ale ogólnie - ciekawe i na pewno pozycja obowiązkowa dla miłośników. Tym bardziej, że ostatnio niełatwa do zdobycia Smile


- Freed - 01-15-2008

Książeczka owszem, ciekawa. Dobrze się czyta, Wysocki miał dar obserwacji i opowiadania. Tu:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.knigi.pl/?d=produkt&id=2720">http://www.knigi.pl/?d=produkt&id=2720</a><!-- m -->
można dostać płyty ze słuchowiskiem „Powieść o dziewczętach”. W narratora i poszczególne postaci wcielają się rosyjscy aktorzy. Ciekawostka dla rozumiejących po rosyjsku.


- nadzieja - 01-15-2008

Ja z żalem muszę przyznać, że nie potrafię odnaleźć w prozie Wysockiego tego, co odnajduję w jego bardowskiej działalności. Chyba brakuje mi tu jego ekspresji i innych, tak dla niego typowych, środków wyrazu.