Forum o Jacku Kaczmarskim
Interpretacja Zbroi - Wersja do druku

+- Forum o Jacku Kaczmarskim (http://kaczmarski.art.pl/forum)
+-- Dział: Jacek Kaczmarski (http://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Poezja (http://kaczmarski.art.pl/forum/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Wątek: Interpretacja Zbroi (/showthread.php?tid=2355)

Strony: 1 2 3


Interpretacja Zbroi - K_N_Z - 02-25-2006

Proszę o pomoc w interpretacji "Zbroi"...


- radziu_88 - 02-25-2006

K_N_Z napisał(a):Proszę o pomoc w interpretacji "Zbroi"...
Jako,że jesteś nowy to witam na początku i wielu już tak miało,ale jak prosisz o interpretacje utworu bądź wiersza,zawsze musisz coś sam na początku naskrobać to wtedy rozmowa na pewno się rozwinie.

pozdrawiam


- Artur - 02-25-2006

a to: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/zapowiedzi/zbroja.php">http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/ ... zbroja.php</a><!-- m --> może być pomocne...


- K_N_Z - 02-25-2006

Oczywiście:
(moim zdaniem)

Zbroja, jest symbolem etosu rycerskiego przeniesionego wprost do sytuacji XXw. wszystkich wartości które mimo nawałnicy brutalnych wydarzeń pomaga podmiotowi lirycznemu przetrwać stojąc wyprostowanym.

tyle na początek.... liczę na pomoc...


- Tomek - 02-25-2006

Ja wiem, czy przetrwać... "Dla ciała żadna w niej ostoja...".
"Zbroja" zwykle kojarzy mi się z piosenką "Diabeł mój", chociaż oczywisci powiązanie jest dość luźne. W samej "Zbroi" doszukiwałbym się raczej odniesień do naszej narodowej spuścizny, tradycji, która nam została, gdy Polska utraciła dawną potęgę- "choć zaginął hełm i miecz...".


- K_N_Z - 02-25-2006

"Dla ciała żadna w niej ostoja..." - tak jak w wierszu Herberta "Przesłanie Pana Cogito" postawa trudna, która przyniesie tylko śmierć w walce nierównej...

A dlatego Etos rycerski że "wykuta jakby z mitów i trwała jest jak mit", ale mogę sie mylic...


- mejdejo - 02-25-2006

Cytat:Dałeś mi Panie zbroję
Dawny kuł płatnerz ją
W wielu pogięta bojach
Wielu ochrzczona krwią
W wykutej dla giganta
Potykam się co krok
Dawny płatnerz sugeruje tradycję, historię, coś przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Ogrom tradycji jest dal nas za wielki i zbyt niezrozumiały, dlatego wykuta dla giganta. Zbroja posiada wiele istotnych rad, popełnionych błędów, przez które przodkowie splamili ją krwią. Wiele bojów oznacza, że ta zbroja ma jużkonkretną przeszłość
Cytat:Bo jak sumienia szantaż
Uciska lewy bok
więź emocjonalna, która nie pozwala odrzucić Zbroi.
Cytat:Lecz choć zaginął hełm i miecz
Dla ciała żadna w niej ostoja
To przecież w końcu ważna rzecz
Zbroja
sugeruje bezużyteczność tejże zbroi w tym momencie. W wierszu tym bohater przechodzi taką metamorfozę. Na początku nie widzi pożytku ze zbroi, ze zwykłego kawałka metalu, lecz pod koniec dojrzewa fizycznie i psychicznie do używana zbroi.
Cytat:Magicznych na niej rytów
Dziś nie odczyta nikt
Ale wykuta z mitów
I wieczna jest jak mit
Bohater nie zna języka dziadów i nie zastanawia się nad tym co jest wyryte na zbroi. Odnosi się jednak z szacunkiem bo jest ona wartościowa historyczne. Sam do końca jednak nie wie czemu. Nosi ją ze względu na tradycję.
Cytat:Do ciała mi przywarła
Przeszkadza żyć i spać
A tłum się cieszy z karła
Co chce giganta grać
odczuwa wstyd z powodu tej zbroi, z której nie potrafi korzystać. Przeszkadza mu ona w życiu i nijak nie może się jej pozbyć.
Cytat:A taka w niej powaga
Dawno zaschniętej krwi
Że czuję jak wymaga
I każe rosnąć mi
i tu zaczyna się metamorfoza bohatera. Uzmysłowił on sobie, że ta zbroja jednak po coś jest i że najwyższy czas nauczyć się z niej korzystać. Bohater zaczyna sobie stawiać wymagania.
Cytat:Być może nadaremnie
Lecz stanę w niej za stu
Zdejmij ją Panie ze mnie
Jeśli umrę podczas snu
Dostrzega sens walki "dla honoru". Nawet gdy nei ma realnych szans na sukces, bohater chce podejmować walkę, aby nie zawieść przodków, którzy dali mu tak cenny dar. Zdaje sobie sprawę, że walka może go kosztowac życie i dlatego prosi Pana, aby w takim wypadku przekazał zbroję następnemu pokoleniu.
Cytat:Wrzasnęli hasło wojna
Zbudzili hufce hord
Zgwałcona noc spokojna
Ogląda pierwszy mord
Goreją świeże rany
Hańbiona płonie twarz
Lecz nam do obrony dany
Pamięci pancerz nasz
po uświadomieniu sobie wartości zbroi i deklaracjach walki "do upadłego" zaczyna się swego rodzaju sprawdzian w postaci wojny.
Cytat:Więc choć za ciosem pada cios
I wróg posiłki śle w konwojach
Nas przed upadkiem chroni wciąż
Zbroja
Zrozumienie istoty zbroi pozwala na odpowiednie wykorzystanei jej i wreszcie zbroja chroni bohatera przed zgubą. Ciężka praca i pielęgnowanie tradycji przodków dają owoce w postaci ocalenia życia.
Cytat:Wywlekli pudła z blachy
Natkali kul do luf
I straszą sami w strachu
Strzelają do ciał i słów
Zabrońcie żyć wystrzałem
Niech zatryumfuje gwałt
Nad każdym wzejdzie ciałem
Pamięci żywej kształt
Odczytuję to jako nowoczesne sposoby walki. Czołgi, karabiny itp. Bohater jednak zdaje sobie sprawę, że zbroja ochroni każdego kto jest w jej posiadaniu.
Cytat:Zawodzi przed bałwanem
Półślepy kapłan łgarz
I każdym nowym zdaniem
Hartuje pancerz nasz
wszelkie łgarstwa, fałszywi władcy, prorocy, ludzie naruszający naszą dumę narodową, sparawiają, że zbroja staje się odporniejsza, silniejsza i bogatsza w doświadczenia.
Cytat:Choć krwią zachłysnął się nasz czas
Choć myśli toną w paranojach
Jak zawsze chronić będzie nas
Zbroja
Zmiana czasów na brutalniejsze. Przyzwyczajenia ludzi się zmieniają, lecz zbroja jak zawsze ochroni nas w tarapatach.

Pozostae tylko pytanie co to jest konkretnie ta zbroja? Wg mnie to jest tradycja, polska zaciętość i upór, geny Polaków, historia Polski, w której odwaga często popłacała.

Pozdrawiam
Wojtek

PS pozwoliłem sobie dodać parę uwag, które przyszły mi do głowy przez noc Wink


- Alek - 02-25-2006

Zbroja - dla mnie to wszystkie wartości,wszystkie dzieła,dokonania,cała spuścizna naszych przodków,naszego narodu. Wykuta dla giganta,a my dzisiaj nie bardzo potrafimy ją unieść... Nieporęczna,często niezręczna. Ale właściwie i mądrze używana,z wiernością,miłością,szacunkiem i zrozumieniem daje ochronę,nawet jeśli nie ciała,to ducha,sumienia,czy patrząc ogólnie - jedności narodu.
Tak przynajmniej ja to odbieram Wink
Pozdrawiam!


- wbpolsl - 02-26-2006

Dziwi mnie trochę, że zwracacie uwagę głównie na ponadczasowe i uniwersalne przesłanie, dotyczące Polski i Polaków...
Dla mnie "Zbroja", przez samego JK nazwana "zaplanowaną jako hymn", napisana wkrótce po wprowadzeniu stanu wojennego, stanowi przede wszystkim odpowiedź Poety na bieżące wydarzenia, a dopiero w drugiej kolejności, jeśli można tak powiedzieć, jest utworem o uniwersalnym przesłaniu. Pudła z blachy, "oni" próbujący wzbudzić strach, choć sami przerażeni, bojowy gaz skrywający słońce, strzały "do ciał i słów"... to nie opis "jakiejś" wojny, to wydarzenia stanu wojennego! "Wytresowana świnia" i "półślepy kapłan-łgarz", "zawodzący przed bałwanem"- nikt wam nie przychodzi na myśl?
W przytoczonych przez Artura wypowiedziach JK kilkakrotnie powtarza, że "Zbroja" powstała jako coś w rodzaju odreagowania (wiem, złe słowo), dla pokrzepienia samego siebie. I nie tylko siebie.
Ja ten utwór w wielkim skrócie odczytuję tak: teraz jest źle, próbują zniszczyć nas i nasze wartości, ale mogą nam skoczyć, bo w nas jest siła tradycji i pamięci o walce. Z naciskiem na "teraz". W marcu 1982.


- mejdejo - 02-26-2006

wbpolsl, weź pod uwagę, że JK został mianowany Bardem Solidarności poprzez właśnie błędną interpretację Murów i Zbroi. Jak myslisz, która interpretacja jest zbliżona do Solidarności? Jacek ma talent pisania tekstów ponadczasowych, tekstów, które można odnosić do różnych czasów. Większość jego tekstów jest aktualnych nawet teraz, pomimo, że były pisane kilkanaście lat temu. Mury także zostały odczytane jako pieśń wolności i jako hymn, a były pisane z zamiarem pokazania jak łatwo poeta traci swe utwory i, że tak naprawdę one nie należa do niego (w wielkim skrócie). Także wydaje mi się, że najpierw w tych "protest songach" należy się dopatrywać ponadczasowego wymiary, a nieodnosic się do konkretnych wydarzeń Wink

pozdrawiam


- wbpolsl - 02-26-2006

Mejdejo, oczywiście zgadzam się, że "Zbroja" zawiera ponadczasowe przesłanie. Jednak:
Cytat:"<Zbroję> pisałem z założeniem, że jest to przesłanie. Ale to był wyjątkowy czas, kiedy musiałem się wypowiedzieć, odreagować, wylądować."

(btw, chyba powinno być- "wyładować"?)
Moim zdaniem interpretując "Zbroję" należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na właśnie ten "zaangażowany" wydźwięk. Akurat ta pieśń MIAŁA być "protest songiem", a że geniusz Kaczmarskiego sprawił, że jest również czymś więcej... Cóż, urok JK.

Nie musisz mi tłumaczyć, o co chodzi w "Murach". Wink Nie stawiał jednak bym tych utworów w jednym szeregu, jako błędnie interpretowanych i "odebranych" twórcy. Wg mnie "Zbroja" jest jednym z tych dzieł Jacka, które odnoszą się przede wszystkim do konkretnych wydarzeń i sytuacji ("przede wszystkim" nie znaczy "wyłącznie"). Bardziej metaforyczna niż "Katyń" czy "Kampania wrześniowa", jednak znacznie bardziej "bieżąca" niż "Obławy" czy wspomniane już "Mury".


- Jaśko - 02-26-2006

wbpolsl napisał(a):"Zbroja" jest jednym z tych dzieł Jacka, które odnoszą się przede wszystkim do konkretnych wydarzeń i sytuacji
Odnosi sie do stanu wojennego, ale ta zbroja wykuta została przez pokolenia i do dziś nas podtrzymuje i krępuje. To solidny kawał żelaza i z tego względu jej znaczenie nie ogranicza sie do stanu wojennego. Choćby to nieszczęsne
Cytat:Być może nadaremnie
Lecz stanę w niej za stu
jest z Polakami od dawna, i do dziś.

Ja bym tylko zwrócił uwagę, że ten utwór Jacek pisał jako hymn - ale dla siebie, nie jako utwór - powiedzmy - masowy.
Cytat:...Jednak kiedy przyszli do mnie KPN-owcy i spytali, czy bym nie napisał dla nich hymnu, odpowiedziałem: - nie. Jedyna piosenka, która z założenia była pisana jako hymn to "Zbroja". Napisana w roku 1982 na mój emigracyjny użytek. Takie samo podtrzymanie się na duchu
.


- Markowa :) - 02-26-2006

Przychylam się raczej do tego, że "Zbroja" była piosenką o stanie wojennym, tyle, że widzianym z pewnej perspektywy dziejów. Czy zbroja jest tradycją? - w pewnym sense...Dla mnie przede wszystkim jest honorem i to rycerskim, jak pamiętamy dla nich istniał Bóg-Honor-Ojczyzna, zbroja nie tylko chroni przed ciosami - brakiem wartości i złem moralnym, ale także nakłada obowiązek walki - jak rycerz, który po zdradzie nie mógłby spojrzeć sobie w oczy. Zbroja jest chyba o poecie, a napewno o człowieku wrażliwym, który wie, że nie może zmilczeć zła, że ta wrażliwośc sumienia wymaga od niego boju o prawdę.
Tak ja to widzę.


- mejdejo - 02-26-2006

MJ napisał(a):Ja bym tylko zwrócił uwagę, że ten utwór Jacek pisał jako hymn - ale dla siebie, nie jako utwór - powiedzmy - masowy.
trafiłeś w sedno sprawy. Wink Chyba to jest wypośrodkowanie poglądów moich i wbpolsl. Jacek pisał to dla siebie jako hymn i piosenkę odreagowawczą (uświadomoliście mi to), ale została odebrana jako utwór masowy i odnoszący się do zbiorowości - czego nie do końca chyba chciał Jacek..


- radziu_88 - 02-26-2006

Hehe nie można się z wami nie zgodzić,ale każdy interpretuje utwór po swojemu i nie można odebrać mu tego prawa.To domena,że nie zawsze odbiorca odbiera tak jak by chiał to nadawca :Smile Ale w zasadzie czasami to i lepiej,gdyż każda interpretacja jest raczej ciekawa i dostrzegamy nowe aspekty tekstów.


pozdrawiam


- Markowa :) - 02-26-2006

radziu_88 napisał(a):Ale w zasadzie czasami to i lepiej
No właśnie, szanuję zamierzenia JK co do jego piosenek, ale z drugiej strony nie znajduje potępienia dla tych, którzy uczynili z jego pieśni swoje hymny. Może i "Mury" są dla autora w wymowie smutne, ale setki ludzi widziało w nich nadzieje, za którą podążyli dla wszego wspólnego dobra. Nie widzę w tym nic nagannego.


- Krasny - 02-27-2006

mejdejo napisał(a):Pozostae tylko pytanie co to jest konkretnie ta zbroja?
Zbroja to min. gitara. "Jak sumienia szantaż uciska lewy bok"


- mejdejo - 03-10-2006

Krasny napisał(a):Zbroja to min. gitara. "Jak sumienia szantaż uciska lewy bok"
rozumiesz to dosłownie czy w przeności? Chodzi mi o ten lewy bok.


- misiek-st - 03-10-2006

To można rozumieć i dosłownie (lewy bok) i w przenośni (gitara jako "oręż") jednocześnie. Chociaż skojarzenie Kraśnego zaskakuje, to jednak - pasuje...


- michkwia - 03-10-2006

Markowa <!-- s:) --><img src=\{SMILIES_PATH}/smile.gif\" alt=\":)\" title=\"\" /><!-- s:) --> napisał(a):
radziu_88 napisał(a):Ale w zasadzie czasami to i lepiej
No właśnie, szanuję zamierzenia JK co do jego piosenek, ale z drugiej strony nie znajduje potępienia dla tych, którzy uczynili z jego pieśni swoje hymny. Może i "Mury" są dla autora w wymowie smutne, ale setki ludzi widziało w nich nadzieje, za którą podążyli dla wszego wspólnego dobra. Nie widzę w tym nic nagannego.
Trudno odmówić ludziom prawo do śpiewania pieśni w ważnej dla nich intencji. Ale to, że śpiewają nie rozumiejąc co śpiewają, to jest smutne. A to takie typowe; często jest nawet gorzej: tłum da się zabić (albo - co równie tragiczne - zabije) za idee, których nie rozumie.


- mejdejo - 03-10-2006

misiek-st napisał(a):To można rozumieć i dosłownie (lewy bok) i w przenośni (gitara jako "oręż") jednocześnie. Chociaż skojarzenie Kraśnego zaskakuje, to jednak - pasuje...
nie bardzo rozumiem.. dla mnei dosłowna interpretacja to taka: lewy bok uciskany przez gitarę, na której gra (troszkę niemożliwe praktycznie), a przenośna to taka: lewy bok, w którym jest gitara zawsze i więź z tą gitarą uciska lewy bok


- Markowa :) - 03-10-2006

michkwia napisał(a):tłum da się zabić (albo - co równie tragiczne - zabije) za idee, których nie rozumie.
Z drugiej strony tłum może zrobić coś dobrego w imię idei, których nie do końca znaczenie pojmuje, np. pomoc powodzianom, bo hitem była "Moja i twoja nadzieja", albo pomarańczowa rewolucja w takt "Nas nie podołaty". Tłum jest od tego, żeby nim manipulować, ważne kto i po co to robi...


- misiek-st - 03-10-2006

mejdejo napisał(a):lewy bok uciskany przez gitarę, na której gra (troszkę niemożliwe praktycznie
Dlaczego ??


- thomas.neverny - 03-10-2006

A czy nikt z Was nie zauwazyl ze to wlasnie z lewej strony znajduje sie zazwyczaj serce, uosobiajace takie rzeczy jak uczucia, dusza etc ?

Markowa napisala : "Czy zbroja jest tradycją? - w pewnym sense...". Wydaje mi sie ze scislejsze byloby stwierdzenie ze w tej piesni to tradycja i inne wartosci wyzsze sa zbroja ktora - choc czasami ciezka i nie zawsze wygodna nacodzien - pozwala znosic ciosy otaczajacych nas chord...


- mejdejo - 03-10-2006

misiek-st napisał(a):Dlaczego
jak ja gram to zawsze mi się na prawym boku gitara opiera, a nie na lewym...


- Łukasz G. - 03-10-2006

mejdejo napisał(a):jak ja gram to zawsze mi się na prawym boku gitara opiera, a nie na lewym...
Jacek grał odwrotnie, więc mu się opierała na lewym.


- mejdejo - 03-10-2006

ale grał w rozkroku - trzymając gitarę między nogami i wtedy nijak tego na lewo nie idzie oprzeć Wink


- Łukasz G. - 03-10-2006

Ojj tam, to już jest ZBYT dosłowna interpretacja Smile


- mejdejo - 03-10-2006

wiem Tongue


- Alek - 03-10-2006

thomas.neverny napisał(a):A czy nikt z Was nie zauwazyl ze to wlasnie z lewej strony znajduje sie zazwyczaj serce, uosobiajace takie rzeczy jak uczucia, dusza etc ?
Ciekawy pomysł,ale ciężko raczej powiedzieć,żeby uciskało lewy bok... To za daleko trochę posunięte skojarzenie chyba... Choć może...
A swoją drogą brat mojego kolegi ma serce po prawej stronie...