Forum o Jacku Kaczmarskim

Pełna wersja: Wywiad z Jackiem Kaczmarskim w Kulturze paryskiej.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://kulturaparyska.com/szukaj/item/Audio/10490">http://kulturaparyska.com/szukaj/item/Audio/10490</a><!-- m -->

(Od dzisiaj dostępne są wydania elektroniczne Kultury i Zeszytów Historycznych)
Mamy zatem pierwsze wykonanie Ofiary. Było Wam znane wcześniej?
Rozśmieszyło mnie, gdy prowadząca zapytała Kaczmarskiego: "Czy zauważyłeś na sali młode twarze?". Pomyślałem, że lepiej byłoby zapytać, czy szukał wzrokiem jakichkolwiek innych ;).
Zbrozło napisał(a):Mamy zatem pierwsze wykonanie Ofiary. Było Wam znane wcześniej?

Tak, Jasiu! Tobie ono też było znane wcześniej!
Tylko chyba nie było wspomniane że jest pierwszym :)
No wiesz, jeśli ktoś umie skojarzyć datę Koncertu i księży pallotynów (16 grudnia 1988) i datę powstania utworu (11 grudnia 1988) to nie jest dla niego zaskoczeniem, że to pierwsze wykonanie Ofiary. Rzecz w tym, że większości to nie interesuje - bo skoro do czegoś każdy może dojść sam, to co w tym ciekawego? Ekscytująca jest natomiast koncepcja poczucia się wtajemniczonym, odkrycia czegoś, znalezienia wykopaliska. Takim właśnie odkryciem mogłoby być wykonanie Ofiary wraz z odkryciem, że to pierwsze. Niestety, jest ono znane od dwudziestu pięciu lat i od dwudziestu pięciu lat wiadomo, że to pierwsze (tych wykonań było zresztą tylko kilka).
Oczywiście mogłem nie uświadamiać, że wyważacie otwarte drzwi, i pozostawić Was w błogiej satysfakcji, że coś odkryliście, ale chyba nie chcielibyście żyć w złudzeniu?


PS A wywiad oczywiście ciekawy, nie znałem go wcześniej. Dzięki, Elu!