Witam.
W książce do polskiego przy tekście Słowackiego "Smutno mi, Boże" mam odnośnik do piosenki Mistrza "Rytmy". Dostałem za zadanie zanalizować wiersz i porównać go z wierszem JK.
Hymn Słowackiego
Rytmy
Na początek mam następujące pytania:
- Czy widzicie jakiekolwiek podobieństwo między tymi dwoma wierszami ?
- Co było głównym przesłaniem Kaczmarskiego w tym wierszu?
Pozdrawiam
Zbrozło.
PS: Na każdego, który wniesie coś istotnego do sprawy oczekuje zimny, złocisty napój oraz "Pomógł".
specjalnie dla Zbrozło:
"Warto zauważyć, że - podobnie jak u Juliusza Słowackiego - strofy u Kaczmarskiego liczą po 6 wersów. Szkoda tylko, że Kaczmarski nie raczył zachować podobnej rytmiki i układu wersów, jak mistrz Słowacki. Znaczy to tyle, że to Słowacki, a nie Kaczmarski, wielkim poetą był..."

Obaj Panowie "o przyrodzie mówią"...

A poważniej, to wydaje mi się, ze Słowacki jest bardzo pesymistyczny, a Kaczmar jednak pozostawia optymizm...
Zbrozło napisał(a):- Co było głównym przesłaniem Kaczmarskiego w tym wierszu?
Oficjalnie Kaczmarski zachwycał się Australią; mówił, jak go inspiruje, pomaga nabierać dystansu itp. Zapewne ten wiersz jest impresją pobliskiej okolicy jego zamieszkania (może tam chodził po muszelki?). W którymś wywiadzie na temat Australii przytoczył jakieś chińskie przysłowie, że poczuciu piękna towarzyszy poczucie przemijalności, a z nim - smutku. I taki z lekka rzewny jest ten wiersz, dużo w nim ulotnych zjawisk: fala, promień światła, cień. Zjawiska te są powtarzalne, ale harmonizują ze sobą. I może właśnie o to chodzi, że człowiek też - przemijalny, w pewnym sensie powtarzalny - może przez tę chwilę, jaką jest jego życie, znaleźć dla siebie właściwe miejsce.
A w ogóle to ciekawym zestawieniem z "Rytmami" jest "Morze" (z "Notatnika australijskiego").
Dziękuje bardzo za wszystko.
gredler napisał(a):A w ogóle to ciekawym zestawieniem z "Rytmami" jest "Morze" (z "Notatnika australijskiego").
Chętnie to zestawie... w domu. Nie mogę wykorzystywać innych wierszy, źródeł, wywiadów itp. Mam tylko je omówić (czyli wypowiedzieć znaną kwestię: "W tym wierszu autor miał na myśli" itp.) i porównać.
Ciekawe jest to dlaczego akurat ten wiersz został umieszczony koło Hymnu?